Ապրիլի 19-25-ն արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ավելի քան 180 անգամ` տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով մոտ 3500 կրակոց, հայտնում են Արցախի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից։
Արցախի ՊՆ-ից հիշեցրել են նաև, որ ապրիլի 21-ին` ժամը 13:07-ի սահմանում, ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների կողմից հարավային հատվածում խոցվել է Արցախի օդային սահմանը հատած, ադրբեջանական զինուժին պատկանող, ORBITER տիպի անօդաչու թռչող սարքը:
Ապրիլի 21-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ադրբեջանցի պաշտոնակից Էլմար Մամեդյարովի հետ զրուցել է՝ տեսակոնֆերանսի միջոցով։ Ավելի վաղ Մնացականյանը հայտարարել էր, որ երկրները, տարածաշրջանը, ամբողջ աշխարհը կենտրոնացած են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի վրա, այս պայմաններում հրադադարի պահպանումը, որևէ ռիսկերի բացառումն առավել քան գերակա խնդիր են։ Մնացականյանի խոսքով՝ իրենք աշխատելու են այդ ուղղությամբ։

More than 180 ceasefire violations – as many as 3500 shots in total – by Azerbaijani army were registered on the contact line with Nagorno Karabakh (Artsakh) in the period from April 19 to 25, the Karabakh Defense Army said in a statement.
In addition, the border troops of the Karabakh Defense Army downed an Orbiter drone belonging to the Azerbaijani army on April 21.
Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov, and the co-chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America) have held frequent consultations remotely since mid-March, including a joint video conference on 21 April. Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, also participated in these consultations.