Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը վերադարձել է Դաունինգ սթրիթի պաշտոնական նստավայր՝ ապրիլի 27-ին նա վերսկում է աշխատանքը։
Մոտ մեկ ամիս առաջ Ջոնսոնի մոտ կորոնավիրուս էր ախտորոշվել, որից հետո նա տեղափոխվել էր ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունք, գրում է BBC-ն։
Բրիտանական որոշ ԶԼՄ-ներ ենթադրել են՝ Ջոնսոնն արդեն շաբաթվա սկզբին կարող է ակնարկել, որ առաջիկա օրերին կարանտինի ռեժիմը կարող է մեղմացվել։
Ջոնսոնը հիվանդանոց էր տեղափոխվել ապրիլի 5-ին՝ կորոնավիրուսի սիմպտոմների խորացման ֆոնին։ Վարչապետը խնդրել էր ԱԳ նախարար Դոմինիկ Ռաաբին ժամանակավորապես փոխարինել իրեն։

British Prime Minister Boris Johnson will return to work on Monday, April 27 after recovering from coronavirus, CNN reports citing a Downing Street spokesperson.
Dominic Raab, the UK's Foreign Secretary and First Secretary of State, will step aside after deputizing for the Prime Minister, allowing Johnson to make a full return.
Downing Street confirmed the previously waylaid Johnson is now "raring to go."
Johnson left hospital on Easter Sunday after contracting Covid-19 and has spent several days recovering further at Chequers, the Prime Minister’s countryside retreat.
The UK has reported at least 154,037 coronavirus cases and 20,795 deaths, according to Johns Hopkins University.