Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի կազմկոմիտեի ղեկավար Եսիրո Մորին հայտարարել է, որ հնարավոր է հետաձգված «Տոկիո 2020»-ը 2021 թվականին ևս չկայանա, եթե կորոնավիրուսի պանդեմիան շարունակի սպառնալիք լինել, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»։
Հարցին՝ հնարավոր է արդյոք, որ Օլիմպիական խաղերը հետաձգվեն ևս մեկ տարով և անցկացվեն 2022-ին, Մորին հայտարարել է, որ նման դեպքում խաղերը կարող են չեղարկվել։
Նա հիշեցրել է, որ Օլիմպիական խաղերը նախկինում միայն պատերազմների պատճառով են հետաձգվել։ Այդ կոնտեքստում նա նշել է, որ այժմ ընթանում է պատերազմ «անտեսանելի թշնամու դեմ»։
Միաժամանակ, Մորին նշել է, որ եթե կորոնավիրուսի պանդեմիայից հետո իրավիճակը հաջողվի վերահսկողության տակ պահել, «Օլիմպիական խաղերը հանգիստ կարող են անցկացվել 2021-ին»։
Օլիմպիական խաղերը նախատեսվում էր անցկացնել 2020-ին, սակայն կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով այն հետաձգվեց մինչև 2021 թվականը։ Ապրիլի 28-ի դրությամբ աշխարհում 3 մլն-ից ավելի մարդու մոտ կորոնավիրուս է հաստատվել, 200,000-ից ավելի մարդ մահացել է։

Глава оргкомитета Олимпиады в Токио Ёсиро Мори заявил, что состязания и в 2021 году придется отменить, если пандемия коронавируса будет по-прежнему представлять угрозу.
В ходе интервью японскому изданию «Никкан спорт» он категорически отверг возможность переноса Олимпийских игр на 2022 год в случае, если ситуация с коронавирусом не изменится.
«В этом случае они будут отменены», – добавил Ёсиро Мори.
Он напомнил, что в прошлом Олимпийские игры отменяли только из-за войн. В этом контексте он указал, что сейчас ведется борьба с «невидимым врагом», пишет «Интерфакс».
Глава оргкомитета отметил, что если распространение коронавируса удастся взять под контроль, «то мы спокойно проведем Олимпийские игры следующим летом».
Токийские Олимпийские игры должны были состояться в 2020 году, однако они были перенесены на 2021 год из-за пандемии коронавируса.
В Японии насчитывается около 14,000 случаев заражения коронавирусом при 385 случаях летального исхода.