Երևանի համար 12 մետր երկարությամբ ավտոբուսների մրցույթը հայտարարվել է, ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։
«Կորոնավիրուսային համավարակի հարուցած ժամանակային բարդություններից հետո մենք վերջապես հայտարարում ենք ավտոբուսների մրցույթը: Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի պաշտոնական էջում հրապարակվել է Երևանի քաղաքապետարանի հայտարարած 100 ավտոբուսների մրցույթը»,- ասվում է գրառման մեջ։
Մրցույթով նախատեսում է ձեռք բերել 12 մետր երկարությամբ, ցածր հարթակով, հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հարմարեցված, բնական գազի շարժիչով 100 ավտոբուս։ Դրանց լավագույն միջազգային չափանիշները մանրամասն մշակված և ներկայացված են մրցութային փաթեթում:
Մրցույթը բաց կլինի մինչև հունիսի 12-ը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՎԶԵԲ-ը 25 մլն եվրո է տրամադրել Հայաստանին Երեւանի քաղաքային տրանսպորտային ընկերության ստեղծման համար։ Ընկերությունը կստեղծվի Երևանում ավտոբուսային ցանցի շահագործման համար։ Նախագիծն ավելի լայն ծրագրի մի մասն է՝ ուղղված մայրաքաղաքի հանրային տրանսպորտի համակարգի բարեփոխման հարցում աջակցության ցուցաբերմանը՝ ավտոբուսային պարկի թարմացման ֆինանսավորման ճանապարհով:

29 Апрель 2020 - 10:56 AMT
Объявлен тендер на покупку 100 автобусов для Еревана длиной 12 м. Об этом сообщил мэр Еревана Айк Марутян.
«После временных осложнений, вызванных коронавирусной инфекцией, мы, наконец, объявляем тендер на покупку автобусов. На официальной странице Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) опубликован тендер на покупку 100 автобусов, объявленный мэрией Еревана», – отметил мэр.
По конкурсу планируется приобрести 100 автобусов длиной 12 метров, с двигателем, работающим на природном газе, с низкой платформой, приспособленной для людей с ограниченными возможностями.
Тендер будет открыт до 12 июня.
В конце 2019 года в ходе очередного заседания Совета старейшин Еревана стало известно, что для новой сети требуется около 850 автобусов и планируется, что они будут поставляться поэтапно. Первый этап планируется завершить до конца 2020 года.