Կորոնավիրուսի աճի տեմպը գրեթե նույնն է` 3-5% սահմաններում, որոշակիորեն հաջողվել է աճի կորի հարթեցումը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Որոշակիորեն հաջողվել է ժամանակ շահել և վերադասավորվել` հիվանդության դեմ պայքարի ավելի կազմակերպված համակարգ ունենալու համար: Սակայն այդ ջանքերը դեռ պետք է շարունակվեն: Եվ դրանք պետք է լինեն կոլեկտիվ` բոլորիս կողմից: Մենք պետք է շարունակենք պահպանել հեռավորությունը միմյանց միջև, ձեռքերը հաճախ ախտահանենք, փակենք մեր բերանը դիմակով, երբ հնարավոր է: Սահմանափակումների թուլացմանը զուգընթաց, մենք առավել մեծ անձնական պատասխանատվություն պետք է դրսևորենք վարակի տարածումը կանխարգելելու համար»,- գրել է Թորոսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ սահմափակումների թուլացումը չի նշանակում, որ այլևս վարակվելու և վարակելու վտանգ չկա, հատկապես պետք է ուշադիր լինել քրոնիկ հիվանդություն ունեցողների հանդեպ։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մայիսի 14-ն արտակարգ դրություն է կորոնավիրուսի համավարակի տարածումը կանխելու համար։ Երկրում ապրիլի վերջում կորոնավիրուիս հետ կապված որոշ սահմանափակումներ հանվել են, սկսել են աշխատել տտեսության մի շարք ոլորտներ։ Ապրիլի 28-ի տվյալներով՝ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 1867-ի: Առողջացածների ընդհանուր թիվը 866 է, 30 մարդ է մահացել։

В Армении удалось немного выровнять кривую роста числа случаев коронавируса. Об этом сообщил на своей странице в Facebook министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По его словам, в последние дни темпы роста заболевания практически одинаковы – в пределах 3-5%.
«Нам удалось немного выровнять кривую роста. Нам удалось выиграть время и перестроиться, чтобы иметь более организованную систему борьбы с этой болезнью.
Однако следует продолжать эти усилия. И они должны быть коллективными – со стороны всех нас. Мы все должны продолжать соблюдать социальную дистанцию, часто дезинфицировать руки и носить маски, когда это возможно»,- отметил министр.
Он подчеркнул, что вместе с ослаблением ограничений нужно взять на себя большую личную ответственность за предотвращение распространения инфекции.
«Ослабление ограничений не означает, что отныне нет угрозы заразиться или заразить других, особенно наших пожилых и родственников с хроническими заболеваниями, наших отцов и матерей, бабушек и дедушек», – отметил министр.
В Армении, по состоянию на 28 апреля, выявлено 1867 случаев Covid-19, 866 человек выздоровели, 30 – скончались. В стране с 16 марта введено чрезвычайное положение, оно продлится до 14 мая.
Однако 28 апреля комендатура РА сообщала о некоторых послаблениях ограничений, в частности, разрешено гулять в любое время семьей или по 2 человека на расстоянии до 1 км от дома. Также в стране разрешили работу стоматологов, а по словам премьера РА Никола Пашиняна, вскоре будет разрешена вся экономическая деятельность.