Վրացական կողմի խնդրանքով ՀՀ-ն 3 օրով կբացի ցամաքային սահմանը Վրաստանի քաղաքացիների համար։
Մայիսի 1-ին, 8-ին և 15-ին Վրաստանի քաղաքացիները Երևան կժամանեն «Բելավիա» ավիաընկերության չվերթով՝ Մինսկով վերադառնալով եվրոպական տարբեր երկրներից։ Վրաստանի ԱԳՆ-ն կապահովի նրանց մեկնումը Երևանից Վրաստան ավտոբուսներով, գրում է «Նովոստի Գրուզիան»։
Վրաստանի ԱԳՆ-ն տեղեկացրել է, որ եթե երկրի քաղաքացիները մտադիր են Երևանով հայրենիք վերադառնալ, ապա պետք է կապվեն Վրաստանի դեսպանության հետ։ Հայրենիք վերադառնալուն պես նրանք բուժզննում կանցնեն և կենթարկվեն պարտադիր 14-օրյա կարանտինի։
Կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված՝ Վրաստանը փակել է սահմաններն օտարերկրացիների համար՝ բացառությամբ հատուկ դեպքերի: Մարտի 21-ից երկրում արտակարգ դրության ռեժիմ է հայտարարված:
Վրացական իշխանությունների հետ բանակցությունների արդյունքում ապրիլի 10-ին հնարավոր է դարձել ԱՄՆ-ից և Իսրայելից Թբիլիսի ժամանած՝ համապատասխանաբար 35 աշակերտների և 10 ուսանողի Հայաստան տեղափոխումը:

29 Апрель 2020 - 11:49 AMT
По просьбе грузинской стороны Армения на три дня откроет сухопутный коридор для граждан Грузии. Об этом сообщили в МИД Грузии.
С 28 апреля Армения закрывает сухопутную границу. Между тем возвращающиеся на родину граждане Грузии часто используют транзитный маршрут Минск-Ереван.
В частности, 1, 8 и 15 мая граждане Грузии прибудут в Ереван на рейсе авиакомпании «Белавия», которая вывезет их через Минск из разных стран Европы. МИД Грузии обеспечит отправление пассажиров из Еревана в Грузию на автобусах, пишет «Новости-Грузия».
По возвращению на родину граждане Грузии пройдут медицинское обследование, после чего их поместят в обязательный двухнедельный карантин.