Ապրիլի 29-ի՝ ժամը 15:00-ի և 17:25-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Մարտունի) հատվածում տեղակայված հայկական առաջապահ դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետեր, հայտնում են Պաշտպանության բանակից:
Միջադեպի արդյունքում ՊԲ ստորաբաժանումները որևէ կորուստ չեն կրել, հայկական ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողություններից հետո հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
Սա 2019-ի հունիսից ի վեր ադրբեջանական զինուժի կողմից հայկական դիրքերի ուղղությամբ ականանետային զինատեսակի կիրառման առաջին դեպքն է:
ՊԲ-ից հայտնում են, որ օրվա ընթացքում շփման գծի տարբեր հատվածներում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր են արձանագրվել նաև հրաձգային այլ զինատեսակներից: Այս պահի դրությամբ առաջնագծում իրավիճակը հանգիստ է:
Ապրիլի 21-ին ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների կողմից հարավային հատվածում անօդաչու թռչող սարք էր խոցվել:

The Azerbaijani troops have used 60-mm mortars to fire on Armenian positions of the Nagorno Karabakh (Artsakh) frontline, Karabakh Defense Army said on Wednesday, April 29.
The Karabakh armed forces suffered no casualties or damage, while the rival was silenced after retaliatory measures taken by the Armenian side.
"This is the first time since June 2019 that the Azerbaijani armed units have used mortars against Karabakh troops," the Defense Army said.
"The Azeri forces also used firearms to shoot towards Armenian posts."
The situation is relatively calm, the Defense Army said, and the Armenian units continue controlling the situation on the contact line.
More than 180 ceasefire violations – as many as 3500 shots in total – by Azerbaijani army were registered on the contact line with Nagorno Karabakh (Artsakh) in the period from April 19 to 25.
In addition, the border troops of the Karabakh Defense Army downed an Orbiter drone belonging to the Azerbaijani army on April 21.