Հայաստանում ապրիլի 30-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակվածների ռեկորդային աճ է գրանցվել՝ 134 նոր դեպք։ Վարակի դեպքերի թիվը հասել է 2066-ի։
Ապրիլի 30-ի դրությամբ մահվան ևս 2 դեպք է գրանցվել։ Ընդհանուր առմամբ, մահվան ելքով 32 դեպք կա։ Ապաքինվել է ևս 29 մարդ, ընդհանուր՝ 929 պացիենտ։
Մինչդեռ երկրում աստիճանաբար մեղմվում կամ չեղարկվում են սահմանափակումները։ Պարետ Տիգրան Ավինյանի որոշմամբ արտակարգ դրության խիստ ռեժիմից հետո երկրում թույլատրվել է տնտեսական մի շարք ոլորտների գործունեությունը։ Արդեն գործում են տեքստիլի արտադրության ձեռնարկությունները, շինարարություն է իրականացվում, ատամնաբուժարաններն են աշխատում։ Թույլատրվել է զբոսնել տնից մինչև 1 կմ հեռավորությամբ։
Ամենայն հավանականությամբ, մայիսի 4-ից պարետատունը կթույլատրի վերաբացվել գեղեցկության սրահներին, վարսավիրանոցներին։ Ըստ պարետի՝ հետագայում դիտարկվելու է բացօթյա սրճարանների բացման հնարավորությունը, որից հետո՝ փակ սննդի օբյեկտների:
Չնայած եղած սահմանափակումներին՝ մայրաքաղաքի, ինչպես նաև մարզերի փողոցները բավականին մարդաշատ են, քաղաքացիների մեծ մասը դիմակներ ու ձեռնոցներ չի կրում։ ՀՀ-ում արտակարգ դրության պայմաններում ապրիլի 30-ին Երևանում, ըստ Yandex-ի, իսկ ինքնամեկուսացման ցուցիչը 3 է հնարավոր 5-ից։
Մարտի 16-ից մայիսի 14-ը երկրում արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում կա:

Armenia on Thursday, April 30 reported the highest one-day increase in the number of coronavirus cases since the beginning of the outbreak in the country as the government has been gradually easing the lockdown and the state of emergency.
134 new infections were announced on Thursday, taking the total number of infections to 2066. The previous largest jump was announced on April 1 when 92 cases were reported. Cases began to decline after that, dropping to as low as 11 on April 5 and 16 on April 9.
The government has been easing or lifting some of the restrictions imposed as part of the state of emergency. Textile manufacturers have already started operations, construction is underway, dental clinics are working too, while people are now allowed to go for a walk near their homes.
The Commandant's office will most likely allow the reopening of beauty and hairdressing salons beginning from May 4. The possibility of opening cafes with outdoor seating will be considered in the near future, while all the other food facilities will follow afterwards.
A Yandex map now reveals that the index of self-isolation in Yerevan, the capital, stands at 2.9 (where 5.0 is the highest. The higher the index, the better people are complying with lockdown orders).
Most estimates of the incubation period for Covid-19 range from 1-14 days, most commonly around five days.
So far, 929 people have recovered, 32 have died from the coronavirus in the country, while two others carrying the virus have died from other causes.