ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը ներկայացրել է «Մինչև 2020 թվականը սպառազինության վերահսկման, դրա չտարածման և զինաթափման վերաբերյալ համաձայնագրի և պարտավորությունների կատարման մասին» զեկույցը, համաձայն որի՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանն ավելի շատ ունեն հետևակի մարտական մեքենա (ՀՄՄ), քան թույլատրվում է Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի վերաբերյալ համաձայնագրով։
Ըստ զեկույցի՝ չնայած կողմերը շարունակում են իրենց լիակատար աջակցությունը հայտնել պայմանագրին, այնուամենայնիվ 2019-ին ՀՄՄ-ի թիվը շարունակել է գերազանցել պայմանագրով նախատեսված քանակը։
Զեկույցում նշվում է, որ անհանգստության առիթ է դառնում նաև երկու երկրի կողմից այլ պարտավորությունների չկատարումը։
Բացի այդ, Ադրբեջանը 2019-ի ընթացքում անցկացված առնվազն մեկ զորավարժության մասին չի նախազգուշացրել, այն դեպքում, երբ դա պարտավոր էր անել՝ համաձայն Վիեննայի փաստաթղթի։
2020 թվականի ՀՀ ռազմական պաշտպանությանը նախատեսված է տրամադրել մոտ 301․2 մլրդ դրամ։ 2017-ի մոտ 210 մլրդ դրամի դիմաց, 2018-ին ծախսերը կազմել են մոտ 247 մլրդ դրամ, 2019-ին՝ 301 մլրդ դրամ։ Ադրբեջանը 2020-ին իր ռազմական բյուջեն ավելացել է մոտ 21%-ով՝ հասցնելով այն $3․4 մլրդ-ի։

Both Armenia and Azerbaijan now possess more infantry fighting vehicles than they are supposed to under the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe (CFE), according to a new report by the United States Department of State.
The State Department has published its annual Report on Adherence to and Compliance with Arms Control, Nonproliferation, and Disarmament Agreements and Commitments.
Although both countries continue to express their full support for the Treaty, the State Department said their "equipment total for armored infantry fighting vehicles (AIFVs) continued to exceed the relevant Treaty-Limited Equipment (TLE) sub-limit in 2019.".
The report said other Treaty implementation practices raised concerns as to the two countries' fulfillment of certain other Treaty obligations.
Besides, Azerbaijan also failed to notify at least one major military exercise or activity for calendar year 2019, which the country is obliged to do under the Vienna Document.