Չինաստանը մերժել է կորոնավիրուսի ծագման հետազոտություններին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) մասնակցության հայտերը։ Այդ մասին հայտարարել է Չինաստանում ԱՀԿ ներկայացուցիչ Գոդեն Գալեան՝ Sky News-ին հարցազրույցում։
Նա տեղեկացրել է նաև, որ ԱՀԿ-ն նման առաջարկներով դիմել է Չինաստանի իշխանություններին և Առողջապահության պետական կոմիտեին, սակայն հրավեր չի ստացել։
«Մենք գիտենք, որ երկրում հետազոտութնուններ են սկսվել, բայց այս փուլում դրանց միանալու հրավեր չենք ստացել»,- հայտարարել է պաշտոնյան։
Նա հավելել է, որ չափազանց կարևոր է բացահայտել վիրուսի ծագման աղբյուրները։
Ըստ ԱՀԿ ներկայացուցչի՝ կազմակերպությանը նաև չեն տրամադրվել վիրուսներ հետազոտող Ուհանի 2 լաբորատորիայի գրառումները։
«Դատելով եղած վկայություններից, ԱՀԿ գործընկերները եռակողմ համակարգում վստահ են, որ վիրուսը ծագել է Ուհանից, սակայն այն բնական է, ոչ թե արհեստական»,- ասել է Գալեան։
Ավելի վաղ Չինաստանի ԱԳ փոխնախարար Յուե Յույչենն ամերիկյան NBC-ին հայտարարել էր, որ Չինաստանը կողմ է միջազգային գործակցությանը կորոնավիրուսի ծագման աղբյուրների ուսումնասիրության հարցում։ Նա դեմ է արտահայտվել, որպեսզի «Չինաստանը հայտնվի մեղադրյալների աթոռին առանց որևէ ապացույցի»։
Կորոնավիրուսի համաճարակը բռնկվել է չինական Ուհանում 2019-ի դեկտեմբերին։ Այժմ վարակը տարածվել է 187 երկրում, հաստատվել է վարակի 3․2 մլն դեպք։

Китай отклонил неоднократные просьбы Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) присоединиться к расследованию относительно возникновения коронавируса. Об этом заявил представитель ВОЗ в КНР Годен Галеа в интервью Sky News.
Он сообщил, что ВОЗ делала такие предложения Госкомздраву Китая и властям, однако не получила приглашения.
«Мы знаем, что ведется национальное расследование, но на данном этапе нас не пригласили присоединиться», – заявил чиновник.
По его словам, выявить источники происхождения вируса очень важно.
«Суть в том, что мы должны знать как можно больше, чтобы не допустить повторения подобного», – сказал Галеа, отметив, что не видит причин для отказа со стороны Китая.
По словам представителя ВОЗ, организация также не получила доступа к записям двух уханьских лабораторий, исследующих вирусы.
«Судя по всем имеющимся свидетельствам, коллеги ВОЗ по нашей трехуровневой системе убеждены, что вирус произошел из Уханя, но это естественный, а не искусственный вирус», – добавил Галеа.
Ранее замглавы МИД КНР Юэ Юйчэн в интервью американскому телеканалу NBC заявил, что Китай выступает за широкое международное сотрудничество в области изучения истоков коронавируса. При этом Юэ Юйчэн выступил против того, чтобы «Китай находился на скамье подсудимых без каких-либо доказательств вины».
Коронавирус произошел в конце 2019 года в китайском городе Ухань, откуда начал распространяться по всему миру. Сейчас зараженные есть в 187 странах, подтверждено более 3.2 млн случаев заражения.