Ապրիլի 30-ին Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը վերջին 20 օրվա մեջ առաջին անգամ հանրային վայրում է հայտնվել ու մասնակցել գործարանի բացման, հյուսիսկորեական լրատվամիջոցներին հղումով հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Լրատվամիջոցները նշել են, որ Ընն անձամբ է կտրել հանդիսավոր արարողության ժապավենը։
«Այնուհետև նա ջերմորեն թափահարել է ձեռքը՝ ի պատասխան ամբոխի և շինարարների, որոնք էնուզիազմով «ուռա» էին գոչում»,- գրել է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը։
Հյուսիսկորեացի առաջնորդը հանրության մեջ չէր հայտնվել ապրիլի 12-ից։ Այն բանից հետո, երբ հրավկորեական Daily NK լրատվամիջոցը գրել էր, թե Կիմ Չեն Ընը վիրահատությունից հետո բուժման կուրս է անցնում, մի շարք լրատվամիջոցներ և սոցցանցերի օգտատերեր լուր էին տարածել, թե Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի առողջությունը վտանգի տակ է, հրապարակումներ եղան նաև նրա մահվան մասին։
Այդ նույն ժամանակահատվածում Հրվ․ Կորեայի իշխանությունները հայտնեցին, որ իրենց տվյալներով՝ Կիմ Չեն Ընը ողջ ու առողջ է։

2 Май 2020 - 07:48 AMT
Северокорейский лидер Ким Чен Ын появился на публике впервые за 20 дней, передает южнокорейское агентство Ренхап.
1 мая он принял участие в запуске завода по производству удобрений в городе Сунчхон, провинция Пхенан-Намдо, пишет РИА Новости.
«Во время исполнения приветственного марша уважаемый высший руководитель товарищ Ким Чен Ын появился на церемонии и лично разрезал ленточку. Затем он с теплотой помахал рукой в ответ толпе и строителям, которые с энтузиазмом кричали ура», – приводит издание заявление северокорейского агентства ЦТАК.
Северокорейский лидер не появлялся на публике с 12 апреля. После сообщения южнокорейского издания Daily NK о том, что Ким Чен Ын проходит курс лечения после операции, в ряде СМИ и в социальных сетях стали распространяться слухи об угрозе здоровью лидера КНДР и даже о его смерти.