«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, Ucom ընկերության տնօրենների խորհրդի ղեկավար Գուրգեն Խաչատրյանի խոսքով՝ իրեն առաջադրված մեղադրանքը «պետության կողմից ազատ տնտեսական գործունեության և մարդու անձնական կյանքի կոպիտ միջամտություն» է, Խաչատրյանն իր բիզնեսի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները որակել է «անհավանական»։
Ապրիլի 28-ին Գուրգեն Խաչատրյանը հաղորդել էր, որ պաշտոնյանների մակարդակով Ucom-ն օտարելու ուղիղ ու անուղղակի պահանջ է դրվել իր առջև: Մայիսի 3-ին նրան կալանավորելու միջնորդությունը բավարարվել էր, նա դեռ կալանավորված չէ։ Ըստ մեղադրանքի՝ Խաչատրյանն աջակցել է կաշառք տալուն։
«Արձանագրելով այս գործընթացների խիստ անօրինականությունը, քննչական մարմնի և դատարանների որոշումների ուղղորդված լինելը, նպատակահարմար չեմ գտնում ներգրավվել այդ պրոցեսներին ու կալանավորի կարգավիճակ ձեռք բերել՝ ինքս էլ նպաստելով այդ անօրինականությունների զարգացմանը։ Այսօր օրակարգում բիզնեսի կազմաքանդումն է, առանց դրա սոցիալական ու տնտեսական հետևանքները հաշվի առնելու. ես այդ օրակարգում անելիք չունեմ»,- հայտարարել է Խաչատրյանը։
Նա նաև հայտնել է, թե Ucom-ն ինստիտուցիոնալ ու հզոր կառույց է, չկա որևէ գործոն, որ կխաթարի ընկերության ամրությունը։ Միջազգային գործընկերներին ուղղված խոսքում Խաչատրյանը նշել է, թե ընկերությունների խումբը «ամուր կանգնած է իր դիրքում և տիրապետում է իրավիճակին»։
Իր հերթին, Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը հայտնել է, որ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին ղեկավար, ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի կնոջը և որդու՝ Գուրգեն Խաչատրյանի կնոջը հրավիրել են ԱԱԾ՝ ամուսինների մասով քննվող քրգործի շրջանակում որպես վկա հարցաքննվելու համար։
Նշվում է, որ ՀՀ-ում համաճարակային իրավիճակով պայմանավորված և հաշվի առնելով նաև հանգամանքը, որ Գուրգեն Խաչատրյանի կնոջ խնամքի տակ են գտնվում մանկահասակ երեխաներ, կանայք խնդրել են միայն վերոնշյալ դիրքորոշումը հայտնելու համար ԱԱԾ չներկայանալը համարել հարգելի, սակայն վարույթն իրականացնող մարմինը նորից ծանուցում է ներկայացրել կանանց ԱԱԾ ներկայանալու համար:
Ըստ փաստաբանների՝ գործողությունները տեղի են ունենում ապօրինի։
ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին առանձնապես խոշոր չափերի վատնում կազմակերպելու մեղադրանք առաջադրվել է 2019–ի օգոստոսի 27–ին: Խաչատրյանը մինչ այժմ կալանավորված է։

4 Май 2020 - 10:34 AMT
Соучредитель группы компаний «Галакси», председатель совета директоров компании Ucom Гурген Хачатрян распространил заявление, в котором, в частности, говорится, что предъявленное ему обвинение является «грубым вмешательством государства в свободную экономическую деятельность и личную жизнь».
28 апреля Гурген Хачатрян объявил, что от него прямо и косвенно требовали отчуждения Ucom на официальном уровне. Ходатайство о его задержании 3 мая было удовлетворено, он еще не арестован. Согласно обвинению, Хачатрян содействовал даче взятки.
«Констатируя вопиющее беззаконие данных процессов, ангажированность решений следственного органа и судов, не считаю целесообразным втягиваться в эти процессы и приобретать статус арестанта, способствуя развитию этих беззаконий. Сегодня замышляют разрушение бизнеса, пренебрегая социально- экономическими последствиями – я в этих замыслах не участвую», – заявил Хачатрян.
Он добавил, что Ucom является институциональной и мощной структурой, «и нет такого фактора, который сможет подорвать прочность компании». Обращаясь к партнерам, Хачатрян отметил, что «группа наших компаний твердо стоит на своих позициях и владеет ситуацией».
В свою очередь, адвокатская группа Хачатрянов заявила, что Служба национальной безопасности (СНБ) РА направила извещение супруге Гагика Хачатряна и супруге Гургена Хачатряна о явке в СНБ на допрос в качестве свидетелей в рамках следствия по уголовному делу в отношении их супругов.
Отмечается, что в силу ухудшающейся день ото дня эпидемиологической ситуации в РА, а также в силу того, что на попечении супруги Гургена Хачатряна имеются малолетние дети, выражается просьба считать неявку в СНБ уважительной, исходя исключительно из вышеупомянутых соображений. Однако поздно вечером было сообщено, что следственный орган не удовлетворился этими заявлениями и снова направил извещение женам о явке в СНБ.
Адвокаты назвали действия незаконными.
Акционерами компании являются Гурген и Артем Хачатрян, сыновья бывшего председателя комитета по госдоходам и бывшего министра финансов РА Гагика Хачатряна, а также их двоюродный брат Арам Хачатрян. Гагик Хачатрян в настоящее время находится под арестом и обвиняется в хищении крупных сумм денег, злоупотреблении служебным положением и совершении особо крупных хищений.