Կորոնավիրուսի վարակման թվի աճն առաջիկայում կախված է քաղաքացիների վարքագծից, ասել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, փոխանցում է Aysor.am-ը։
«Մեր բոլորի վարքագիծն է պայմանավորելու՝ մենք ունենալու ենք 10,000 դեպք մայիսի վերջին, թե՞ 50,000 հազար դեպք», – ասել է նախարարը:
Ճշտող հարցին՝ ի վերջո, կա կանխատեսում, թե վարակման քանի դեպք կլինի մայիսի վերջին՝ Թորոսյանն արձագանքել է, որ իր նշած 10,000 թիվը շատ հավանական է։
Նախարարը նաև նշել է, որ կանոնները չպահպանելու դեպքում կարող են «պայթյունավտանգ բռնկումներ» լինել, ՀՀ-ում վարակակիրների թիվը կարող է հասնել 500,000-ի՝ հազարավոր մահերով, կարող են հոսպիտալացվել տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ։
Նախարարը չի բացառել, որ սահմանափակումների վերացումը կնպաստի վարակի տարածման աճին։
«Նաև պետք է խոստովանեմ, որ ինչ-որ չափով անխուսափելի է, որովհետև հնարավոր չէ ապրել ամեն ինչ փակ վիճակով։ Դա մի օր պետք է տեղի ունենար, և այդ ժամանակը մենք օգտագործեցինք ինչ-որ կերպ առողջապահական համակարգը կարգի գցելու և մարդկանց մեջ որոշակի վարքագծային կանոններ դրսևորելու համար։ Օրինակ, եթե մի ամիս առաջ սրճարանները բացվեին, մենք վարքագծային կանոններ չունեինք, հիմա ունենք», – ասել է նա։
Հայաստանում մայիսի 4-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 2507-ի։ Մահվան ելքով 39 դեպք կա։ Եվս 4 մահ գրանցվել է այլ պատճառով։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 1071 է։ ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև մայիսի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մայիսի 4-ից մի շարք ոլորտների սահմանափակումները հավել են, վերացվել է նաև ազատ տեղաշարժի սահամնափակումը։

4 Май 2020 - 12:21 AMT
Не исключено, что к концу мая в Армении будет зарегистрировано 10,000 случаев коронавируса. Об этом заявил министр здравоохранения республики Арсен Торосян.
По его словам, все зависит от того, как хорошо население будет соблюдать нормы для избежания распространения инфекции. Торосян отметил, что речь может идти как о 10,000 случаев, так и о 50,000, но цифра 10,000 вполне возможна на конец мая.
Он добавил, что если не соблюдать все меры предосторожности (необходимое расстояние, защитные маски, перчатки, избежание скоплений), то ситуация может выйти из-под контроля, и тогда в Армении может быть до 500,000 зараженных с тысячами летальных исходов.
Он добавил, что невозможно на год закрыться дома, нужно научиться жить в новых условиях, а система здравоохранения республики за время карантина подготовилась к принятию большего числа зараженных.
В Армении число случаев заражения достигло 2507. Общее число выздоровевших составляет 1071. Скончались 39 человек. В стране с 16 марта введено чрезвычайное положение, оно продлится до 14 мая. Однако с 4 мая сделаны некоторые послабления для населения, в частности, снято ограничение на передвижение и разрешена почти вся экономическая деятельность.