Իրանի մեջլիսը հաստատել է ազգային արժույթի անվանափոխման և դենոմինացիայի մասին օրինագիծը։
Ըստ օրինագծի՝ Իրանի ազգային արժույթը կկոչվի թուման։ Մինչ այդ պաշտոնական անվանումը ռիալ էր։ Փոխանակման ժամանակ թումանին հավասար կլինի 10,000 ռիալը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Արժույթի փոխանակումն աստիճանաբար կիրականացվի և կտևի 3 տարի։ Կենտրոնական բանկը պարտավոր է ապահովել անցումային շրջանի մեկնարկը նոր օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո 2 տարվա ընթացքում։
Իրանի կառավարությունը հավանություն էր տվել ԿԲ արժույթի բարեփոխման նախագծին 2016-ին։ Այնուհետև մի քանի տարի քննարկվել են օրինագծի մանրամասները։
Թումանը շրջանառության մեջ է եղել Պարսկաստանում մինչև 1932թ․, երբ փոխարինվեց ռիալով։ Այժմ հակառակ փոփոխությունն է կատարվում դրամային հաշվարկների պարզեցման նպատակով։ Մինչ օրս թումանը համարվում էր ոչ պաշտոնական դրամային միավոր։ ԿԲ թղթադրամներին և գնապիտակներին ռիալն էր նշվում, սակայն առօրյա կյանքում իրանցիները գրեթե միշտ ռիալը թուման են անվանում, ինչը խառնաշփոթ էր առաջացնում։

4 Май 2020 - 15:31 AMT
Меджлис (парламент) Ирана утвердил в понедельник законопроект о переименовании и деноминации национальной валюты.
Согласно законопроекту, иранская национальная валюта будет называться туман. До этого официальным названием был риал. При обмене одному туману будут соответствовать 10,000 риалов. Таким образом, в ходе деноминации номинал валюты сократится на четыре порядка, пишет ТАСС.
Замена валюты будет осуществляться постепенно. Период параллельного обращения тумана и риала продлится до трех лет. Центробанк обязан обеспечить начало переходного периода в течение двух лет после вступления в силу нового закона.
Правительство Ирана одобрило представленный ЦБ проект проведения денежной реформы еще в 2016 году. Затем в течение нескольких лет обсуждались детали законопроекта.
Туман имел хождение в Персии (прежнее название Ирана) до 1932 года, когда был заменен риалом. Теперь производится обратная замена в целях упрощения денежных расчетов. До сих пор туман считался неофициальной денежной единицей. На купюрах Центробанка и на ценниках в магазинах фигурировал риал, однако в повседневной речи иранцы почти всегда называли валюту туманом, что вносило определенную путаницу.