Ճարտարապետական ամենահայտնի կայքերից մեկը՝ ArchDaily-ն հոդված է հրապարակել Հայաստանի ժամանակակից ճարտարապետության մասին՝ նշելով՝ այն համապատասխանում է հին ավանդույթներին և երկրի սեյսմավտանգ աշխարահագրությանը։
Հոդվածում նշվում է, որ միջնադարյան եկեղեցիներով հարուստ Հայաստանը տուն է դարձել ժամանակակաից նախագծերի համար, որոնք վերանայում են կառուցապատման ավանդական մեթոդներն ու կազմակերպչական սկզբունքները։
Հոդվածագիրը ներկայացրել է նաև վերջին 10 տարվա հայկական ճարտարապետության ժամանակակից նախագծերը։
Դիլիջանի կենտրոնական դպրոց, Storaket հայկական ճարտարապետական ստուդիա
Վերջին տարիներին կրթության ոլորտը Դիլիջանում զարգանում է․ դրա ապացույցներից մեկը Հայաստանի հյուսիսային քաղաքում գտնվող Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցն է։ Քաղաքում կրթության ոլորտի զարգացման ապացույցներից են նաև միջազգային UWC Dilijan-ն ու Հայաստանի կենտրոնական բանկի գիտահետազոտական կենտրոնը։
Միջազգային դպրոց UWC Dilijan, բրիտանական Tim Flynn Architects ճարտարապետական բյուրո
UWC Dilijan նախագծի գլխավոր նպատակներից էր հայկական այնպիսի միջազգային դպրոցի հիմնում, որը գերազանցում է սովորական դպրոցին՝ ժամանակակից շենքային պայմանները համադրելով բնական միջավայրի հետ։ Դպրոցի կառուցման ժամանակ օգտագործվել են հայկական տուֆն ու տեղական քարը։
BigBek ընկերության գրասենյակ, snkh ճարտարապետական ստուդիա
Հայկական BigBek ընկերության գրասենյակը գտնվում է նախկին Խորհրդային Հայաստանի ErAZ ավտոմոբիլային գործարանի տարածքում։ Այստեղ այժմ բիզնես կենտրոն է՝ հիմնականում ՏՏ ոլորտի գրասենյակներով։
Նախագծի նպատակն էր 177 քմ-ում խիստ ֆունկցիոնալ կերպով մոտ 30 մարդու համար նախատեսված բաց աշխատանքային տարածք ստեղծել։
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի շենքի վերակառուցում, Storaket ստուդիա
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հին շենքն ունի սիմետրիկ եռանկայն տեսք՝ կառուցված տուֆից և բազալտից։ Նախագծի վերակոնստրուկցիայի շնորհիվ՝ խորհրդային ճարտարապետությունը համադրվում է ժամանակակիցի հետ՝ ստեղծելով համապատասխան ինտերիեր։ Ճարտարապետներն ավելացրել են թափանցիկություն ու լույս՝ ապակու և լամպերի միջոցով։
«Այբ» դպրոց, Storaket ստուդիա
Դպրոցի C մասնաշենքը նախատեսված է տարրական ու միջին դասարանների աշակերտների համար։ Շենքը կառուցված է Ա և Բ մասնաշենքերի դիմաց, տեղավորում է 180 աշակերտ։ Մասնաշենքի ճարտարապետական փիլիսոփայությունը, ինչպես մյուս երկուսինը, բազմաֆունկցիոնալ, բաց և նորարար կրթական միջավայրի ստեղծումն է։
Smart-կետրոններ, Փոլ Կալուստյանի ստուդիա
Գյուղական տեղակայում ունեցող Smart-կենտրոնները ստեղծված են՝ միավորելու գյուղական էսթետիկան և ժամանակակից ճարտարապետությունը, պահպանելու տարածքի բնականությունը և միաժամանակ առաջադիմական գաղափարախոսություն ներկայացնելու։
Կենտրոնի յուրաքանչյուր մասնաշենք բնությանն ինտեգրված ճարտարապետության ապացույց է․ մասնաշենքերի կառուցման մեջ օգտագործվել են էկո-դիզայնի տարրեր և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրներ։
Կենտրոնում կան գրադարաններ, դահլիճներ, բուժկետեր, համակարգչային սրահներ, ռեստորաններ, փակ ու բացօթյա այլ տարածքներ՝ երեխաների ու մեծահասակների համար նախատեսված դասընթացներ կազմակերպելու հնարավորությամբ։

Architecture magazine and news platform ArchDaily has unveiled an article about modern Armenian architecture, which it says responds to both past traditions and the country's earthquake-prone geography.
Known for medieval churches, Armenia has also become home to modern projects that reinterpret familiar construction methods and organizational principles, the article says.
"Acknowledging a reputation for sturdy concrete and stone structures, the country's contemporary architects are experimenting with different materials to create lighter and more open structures," the magazine says, unveiling modern architectural projects built over the last ten years.
Dilijan Central School by Storaket Architectural Studio
The building of Dilijan Central School is located in the city of Dilijan in Armenia's north. In recent years the education sphere in Dilijan is under development, which is evidenced by the creation of Dilijan International School and Scientific Research Center of Central Bank of Armenia.
UWC Dilijan College by Tim Flynn Architects
One of the main goals of the UWC College Dilijan project was to create an Armenian international school that is a lot more than a typical school by integrating the complex of modern buildings into the natural historical environment. The famous Armenian tufa and local stone were used as the main building materials, while eco-friendly “green” walls and roofs were used for school’s main building.
BigBek Office by snkh studio
The office of Armenian software development company BigBek is located in Yerevan’s Soviet era automotive manufacturing plant called ErAZ, which is now transforming into office spaces for Armenia’s intensively growing IT community. The main goal of this project was to create an open workspace for up to 30 employees with a strict functional division in only 177 square meters.
American University of Armenia Renovation by Storaket Architectural Studio
The old building of the American University of Armenia (AUA) has a symmetric triangular shape with a light colored facade, a conceptual approach to balance its formal mass. Through this renovation project, an interior was created, where the old and the modern meet to create a reciprocal harmony.
Ayb Middle School by Storaket Architectural Studio
The C building was designed for the current elementary school, and in the future, will be utilized for Ayb Middle School. The building is situated in front of the A and B buildings with a capacity to accommodate 240 students. Just as in the first two buildings, the C building’s architectural philosophy lies in creating an open and collaborative educational environment that is multi-functional.
TS Apartment by snkh studio
T.S. apartment is located in the neighborhood of Yerevan – Cascade, in a neoclassical building. A small balcony of the bedroom is the only point that overlooks the Cascade, where during the warm days, a lot of open air concerts are held. The client wanted a bedroom that could easily transform so he could host friends to enjoy the concerts.
Smart Center by Studio Paul Kaloustian
Targeting rural regions, the Smart Centers are made to respect the integrity of rural aesthetics in sync with contemporary architectural design, maintaining the authenticity of the region, while encouraging progressive ideology. Each campus is made to utilize sustainable and green design, off the grid components and renewable energy. They have classrooms, health posts, studios, computer lounges, meeting points, an auditorium for performances and presentations, libraries, restaurants and various spaces for diverse indoor and outdoor activities.