Միացյալ Թագավորությունն ու ԱՄՆ-ն ճնշել են ՀՀ կառավարությանը ոսկու հանքարդյունաբերության վիճահարույց ծրագրի հարցում, նշվում է Եվրամիության զեկույցներից մեկում, փոխանցում է Opendemocracy.net-ը:
Մասնավորապես, զեկույցում նշվում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Ամուլսարի ոսկու նախագծի հետագա զարգացումների հետ կապված հսկայական ճնշումների է ենթարկվել», այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի և Միացյալ Նահանգների կողմից:
Նշվում է, որ Ամուլսարի ոսկու հանքարդյունահանման հարցը հայաստանյան քաղաքական առաջնագծում է հայտնվել 2018-ին, երբ թավշյա հեղափոխության արդյունքում տեղի բնակիչները և բնապահպան ակտիվիստները սկսեցին $400 մլն արժողությամբ անավարտ հանքարդյունաբերական նախագծի տարածքի շրջափակումը, ինչը բրիտանա-ամերիկյան «Լիդիան Ինթերնեշնլ» հանքարդյունաբերական ընկերության, ընկերության միջազգային աջակիցների և ՀՀ կառավարության միջև խնդիրների պատճառ դարձավ։
Մոտ 2 տարվա շրջափակման արդյունքում «Լիդիանին» չի հաջողվել մուտք գործել Ամուլսարի տարածք և ավարտին հասցնել հանքարդյունաբերական նախագիծը։ Ընկերությունը հանքի արգելափակումն ապօրինի է որակել և Հայաստանի կառավարությանը մեղադրել «անգործության» մեջ։
2019-ի մարտին ընկերությունը Հայաստանին տեղեկացրել է բրիտանական և կանադական երկկողմ ներդրումային պայմանագրերի համաձայն միջազգային արբիտրաժ դիմելու հնարավորության մասին:
«ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունները հուսով են, որ «Լիդիանը» խտրականության չի ենթարկվի և նմանատիպ մոտեցում կկիրառվի Հայաստանում գործող այլ հանքարդյունաբերական ընկերությունների նկատմամբ ևս», – ասվում է ԵՄ ներքին զեկույցում։
Ամուլսարի հանքի շուրջ տարիներ տևող բանավեճերում բնապահպանները համոզված են, որ դրա շահագործումը կարող է էկոլոգիական աղետ լինել ՀՀ-ի և մասնավորապես հանքի տարածքում գտնվող բնակավայրերի համար։ Հանքի շահագործման դեմ բողոքի ակցիաները պարբերաբար ակտիվանում են։ Այդպես եղավ 2018-ի հուլիսին, 2019-ի սեպտեմբերին, երբ ակիվիստները շրջափակել էին Ամուլսար տանող ճանապարհը։ Ներկայումս հանքը շարունակում է մնալ չշահագործված։

An internal report by the European Union Delegation to Armenia states that the United Kingdom and United States have pressured the country over the Amulsar gold mining project, openDemocracy reports.
The mine shot to the forefront of Armenian politics after the country underwent its “Velvet Revolution” in 2018, when public protests forced the ruling Republican Party out of power. In the aftermath local residents and environmental activists began a blockade of the unfinished $400m mining project, bringing them into conflict with British-American mining company Lydian International, the company’s international supporters and the Armenian government.
The internal EU report, dated October 2019, touches on the international dimension to the Amulsar standoff. As a result of the nearly two-year blockade, Lydian has been unable to access the Amulsar site and finish construction on the project, which is backed by resource investment funds, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), as well as the UK and U.S. governments.
The report, obtained under Freedom of Information from the European External Action Service (EEAS), states that "Prime Minister Nikol Pashinyan has been under pressure from the different stakeholders, including U.S. and UK governments" over the Amulsar standoff.
"The U.S. and UK governments," the partially redacted report continues, "hope Lydian would not be discriminated [against] and a similar approach towards other mining companies operating in Armenia would be applied."
Campaigners, as well as a British MP, have criticised the role of the UK Foreign Office in supporting Lydian International in its dispute with the Armenian government.
“This report confirms the suspicions held by many that the UK is acting on behalf of a company seeking to open a dangerous gold mine,” said Jean Blaylock, campaign and policy manager at Global Justice Now. “And more, a company that is using ‘corporate courts’ to try and bully the Armenian government into shutting down public protests against the mine.”