Ադրբեջանի նախագահը հերթական անգամ փորձել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում նացիզմի դեմ տարված հաղթանակի 75-ամյակը ծառայեցնել հայ ժողովրդի հանդեպ տասնամյակներ վարվող իր թշնամական քարոզչությանը: Այդ մասին ասել է ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում Հայաստանի վերաբերյալ մեկնաբանություններին։
Հարցազրույցում Ալիևը հերթական անգամ մեղադրել է ՀՀ-ին «ֆաշիստ հանցագործներին հերոսացնելու մեջ», որպես կոնկրետ օրինակ մատնանշելով «ֆաշիստական դահիճ և հանցագործ Գարեգին Տեր-Հարությունյանին, որը հայտնի է Նժդեհ ածականով», որին Երևանում 6 մետրանոց հուշարձան է կանգնեցված։
«Ես հուսով էի, որ ՀՀ նոր ղեկավարությունը, որը փորձում է որպես ժողովրդավար ներկայանալ, կսատարի իմ առաջարկին։ Սակայն, հակառակը տեսա՝ ՀՀ պատվիրակության ղեկավարը, վարչապետը սկսեց պաշտպանել այդ հանցագործին»,- ասել է նա։
Նաղդալյանը նշել է, որ հայ ժողովրդի ներդրումը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում դաշնակիցների հաղթանակի գործում ոսկե տառերով է գրված համաշխարհային պատմության էջերին:
«Ադրբեջանի ղեկավարությանը պարզապես հարց եմ ցանկանում ուղղել, որի պատասխանը բոլորիս կողմից ակնկալվում է գործով. արդյոք երբ է վերականգնվելու Չարդախլու բնակավայրում Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսների, այդ թվում խորհրդային մարշալներ Հովհաննես Բաղրամյանին և Համազասպ Բաբաջանյանին նվիրված հուշարձանները, որոնք ավերվել են Ադրբեջանի Հանրապետության շրջանում»,- ասել է ԱԳՆ խոսնակը:
Նա նշել է նաև, որ հայերը հպարտությամբ են հիշում բոլոր հերոսների անունները թե Կարմիր բանակի և նրա ազգային դիվիզիաների, թե հակահիտլերյան կոալիցիայի անդամ երկրների բանակներում, թե դիմադրության շարժման և թե հետախուզության շարքերում:
«Այսօր Հայաստանի Հանրապետության տարածքում պետության պահպանության և խնամքի ներքո գտնվում են Հայրենական Մեծ պատերազմի մասնակիցների շուրջ վեց հարյուր հուշարձաններ: Հենց վերջիններս են հանդիսանում մեր միասնական հաղթանակի պատմության անխոս վկաները: Մենք դատապարտում ենք հուշարձանների հանդեպ բոլոր ոտնձգությունները ոչ միայն խոսքով, այլև այն իրողությամբ, որ Հայաստանի պատմության ընթացքում երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մարտիկներին նվիրված որևէ հուշարձան չի ենթարկվել ոտնձգության»,- ասել է Նաղդալյանը։
Ռուսական «Մոսկովսկի կոմսոմոլեց» թերթը հրապարակել է ԽՍՀՄ զրահատանկային զորքերի մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի ընտանիքի նամակը, որը վերնագրված է՝ «Մեծ Հայրենականի երկու հերոսի թանգարանը չայխանայի են վերածել»։ Նամակում անդրադարձ է կատարվում Արցախի հայաբնակ Չարդախլու գյուղի փառավոր պատմությանը, որի բնակիչները, այդ թվում մարշալ Բաբաջանյանը, մեծ ավանդ են ունեցել Մեծ Հայրենականում կրած հաղթանակում։

The President of Azerbaijan has once again attempted to use the 75th anniversary of the victory over Nazism in World War II in his hostile propaganda against the Armenian people, Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan said on Friday, May 8.
Her comments came after Azerbaijani President Ilham Aliyev said in an interview with TASS that Armenia is “glorifying fascist criminals.” He was referring to the statue of political and military leader Garegin Nzhdeh, erected in Yerevan several years ago.
"The 75th anniversary of the Great Patriotic War is a good occasion to recall and pay tribute to the sacrifices and unity of all the peoples who prevailed in the fight against the world's evil," Naghdalyan said.
"We are convinced that historical memory is the greatest value of human dignity, and the falsification of historical memory and its use for narrow political interests demonstrate lack of sense of history, dignity and memory."
Naghdalyan said she regrets that Aliyev once again attempted to use the 75th anniversary of the victory over Nazism in World War II in his decades-long hostile propaganda against the Armenian people.
"The contribution of the Armenian people to the victory of the Allied Powers in World War II has been inscribed in gold on the pages of world history, the spokeswoman said.
"We proudly remember the names of all Armenian heroes, whether fighting in the Red Army and its national divisions, in the armies of Allied Powers or in the ranks of the Resistance movement and intelligence. With their devotion and courage, they deserved to be commemorated along with their proud ancestors and national heroes, including the glorified warriors of World War I.
"Today, on the territory of the Republic of Armenia, about six hundred monuments dedicated to participants of the Great Patriotic War are under the state protection and care. Those are the perpetuated witnesses of the history of our common victory. We condemn every attack on the monuments, and our resolve has been manifested not merely in words, but in the fact that no monument dedicated to World War II warriors has been a subject to attack in the history of Armenia.
"From this perspective, I would like to address a question to the leadership of Azerbaijan in anticipation of an answer to be translated into certain actions: when will we witness the restoration of monuments of Chardakhlu settlement, which were dedicated to the heroes of the Great Patriotic War, including those dedicated to the Soviet marshals Ivan (Hovhannes) Baghramyan and Hamazasp Babajanyan, which were destroyed in the Republic of Azerbaijan?"