ՌԴ-ում 6-րդ օրն անընդմեջ կորոնավիրուսով վարակի ավելի քան 10,000 նոր դեպք է գրանցվում, մայիսի 8-ի դրությամբ 10,699 նոր դեպք կա, հայտնում է օպերատիվ շտաբը։ Համաճարակի բռնկումից ի վեր վարակվել է 187,859 մարդ։
Մոսկվայում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը մոտեցել է 100,000-ի՝ մայրաքաղաքում 98,522 վարակված կա, որից 5846-ը գրանցվել է վերջին 24 ժամում։ Մոսկվայում նոր դեպքերի աճը շաբաթվա կտրվածքով մոտ է եղել 5000-ի, գրում է «Վեդոմոստին»։
Մայիսի 8-ին ՌԴ-ում կորոնավիրուսից 2805 պացիենտ է ապաքինվել, որից 1032-ը Մոսկվայում։ ՌԴ-ում ապաքինվածների ընդհանուր թիվը հասել է 26,608-ի։ Մեկ օրում մահացել է 98 հիվանդ, մեծ մասը Մոսկվայում՝ 51։ Համաճարակի բռնկումից ի վեր Ռուսաստանում մահացել է 1723 մարդ, որից 956-ը՝ Մոսկվայում։
Կորոնավիրուսով վարակի նոր դեպքերը գրանցվել են ՌԴ 83 շրջանում։ Օպերատիվ շտաբը նշում է, որ հայտնաբերված վարակակիրների 48,9%-ը կլինիկական դրևորումներ չեն ունեցել։ Մոսկվայից հետո վարակման ամենամեծ ցուցանիշը գրանցվել է Մերձմոսկովյան շրջանում (918) և Սանկտ Պետերբուրգում (375)։
Ռուսաստանը վարակակիրների քանակով 5-րդն է աշխարհում և առաջ է անցել Գերմանիայից և Ֆրանսիայից ։ Այդ են վկայում Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալները։ Պաշտոնական վիճակագրությամբ, սակայն, մահացության ցուցանիշը Ռուսաստանում շատ ավելի նվազ է, քան այդ երկրներում։

8 Май 2020 - 10:40 AMT
В России шестой день подряд выявили более 10,000 новых случаев заражения коронавирусом – за последние сутки диагноз подтвердился у 10,699 человек, сообщает федеральный оперативный штаб. С начала эпидемии коронавирусной инфекцией заболели 187,859 человек.
Число заболевших в Москве приблизилось к 100,000 – коронавирус с начала эпидемии нашли у 98,522 жителей столицы, у 5846 из них за последние сутки, пишут «Ведомости».
Общее число выздоровевших в России составляет 26,608 человек (10 259 из них в Москве). С начала эпидемии в России скончались 1723 заразившихся коронавирусом (956 в Москве).
Новые случаи заражения коронавирусом зафиксированы в 83 регионах. Оперштаб отмечает, что у 48.9% выявленных зараженных не было клинических проявлений болезни.
Россия занимает пятое место в мире по числу выявленных случаев заражения коронавирусом, обогнав накануне Германию и Францию по этому показателю, следует из данных американского Университета Джонса Хопкинса. При этом, если верить официальной статистике, в России умирает в разы меньше пациентов с коронавирусом.