89 տարեկան հասակում մահացել է Բանգլադեշի վերջին հայը՝ Մայքլ Ջոզեֆ Մարտինը, նրա մահով ավարտվել է երկրում 300 տարուց ավելի գոյություն ունեցած ու ծաղկող համայնքի պատմությունը, փոխանցում է CNA-ն։
Մարտինը, որի հայկական անունը Միքայել-Հովսեփ Մարտիրոսյան է, տասնամյակներ շարունակ եղել է Դաքայում 1781-ին կառուցված հայկական Սբ Հարություն եկեղեցու պահակը, եկեղեցին համարվել է հայ համայնքի սիրտն այդ քաղաքում։
Եկեղեցու՝ արտերկրում գտնվող հոգաբարձու Արմեն Արսլանյանի խոսքով՝ Մարտինն էական դեր է ունեցել Դաքայի հայկական եկեղեցու գոյության համար։ Նա հայտնել է նաև, որ Մարտինը մահացել է ապրիլի 11-ին։
Բանգլադեշի մայրաքաղաքը 16-րդ դարում եղել է հարյուրավոր հայերի հանգրվանը, որտեղ նրանք հիմնականում զբաղվել են առևտրով, եղել են իրավաբաններ ու պետական պաշտոնյաներ։ Մարտինը Դաքա է ժամանել 1942-ին՝ հետևելով իր հորը, ով տասնամյակներ առաջ էր այնտեղ տեղափոխվել։
Բանգլադեշում նա հոգ է տարել հայկական եկեղեցու ու տարածքում գտնվող գերեզմանատան մասին, որտեղ թաղված է մոտ 400 մարդ՝ այդ թվում՝ իր կինը։ Երբ Մարտինի երեխաները լքել են Բանգլադեշը, նա մնացել է երկրի միակ հայն ու ապրել եկեղեցական հողի վրա գտնվող առանձնատանը։

Michael Joseph Martin, Bangladesh's last Armenian, has died aged 89, bringing an end to the more than 300-year presence of the once thriving and powerful minority Christian community, CNA reports.
Martin (whose Armenian name was Mikel Housep Martirossian) spent decades as custodian of the Armenian Church of the Holy Resurrection which was founded in 1781 in what was once the heart of the Armenian community in Dhaka.
Armen Arslanian, the church's warden who is based abroad, said Martin "was instrumental in maintaining the survival of the Armenian Church in Dhaka.
"Without the many personal sacrifices and complete devotion to the church, the premises and the history of the Armenians in Dhaka would not have survived today," he added as he announced Martin had died on Apr 11.
The Bangladeshi capital was once home to hundreds of Armenians who first arrived in the 16th century and became major traders, lawyers and public officials in the city.
Martin came to Dhaka in 1942 following in the footsteps of his father who had settled in the region decades earlier. He was originally a trader. Martin went on to look after the church and its graveyard where 400 people are buried, including his wife who died in 2006.
When their children left the country, Martin became the sole remaining Armenian in Dhaka and lived alone in a mansion in the church grounds.