Վրաստան ժամանող զբոսաշրջիկները կհանգստանան իրենց համար առանձնացված «կանաչ գոտիներում», որտեղ վարակվելուց լիակատար ապահովված կլինեն թե հանգստացողները, թե տեղացիները։
Այս մասին հայտնել է Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան Աջարիայի հյուրանոցային և տուրիստական բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը, որի ժամանակ քննարկվել են իր կառավարության առաջիկա պլանները՝ կապված տուրիստական սեզոնի բացման հետ։
Նրա խոսքով՝ Զբոսաշրջության համաշխահային կազմակերպությունը, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հետ միասին առաջիկայում կներկայացնեն հստակ կանոններ՝ տուրիստական ոլորտը բացելու և ճանապարհորդությունների մասին։
«Կան մի քանի կրիտիկական կետեր։ Իհարկե, դա սահմանն է և սահմանի վրա վերահսկողությունը՝ ինչպես ցամաքային, այնպես էլ օդային։ Այնուհետև՝ տրանսպորտը, ապա՝ հյուրանոցները։ Կարևոր են համարվում բոլոր այս փուլերը, որտեղ կոնորավիրուսի դեմ պայքարի անվտանգության միջոցառումները և կանոնները պետք է համապատասխանեն»,- հայտարարել է Գախարիան, փոխանցում է Sputnik Georgia-ն։
Վրաստանի իշխանությունները որոշել են արդեն հունիսի 15-ից սկսել ներգնա տուրիստական սեզոնը, իսկ հուլիսի մեկից բացել սահմանն օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար։
Վրաստանի վարչապետի խոսքով՝ այժմ կարևոր է, որ մարդիկ հարմարվեն վիրուսին, որպեսզի կանգ չառնի տնտեսությունը, իսկ երկիրը զարգանալու հնարավորություն ունենա։
«Ակնհայտ է, որ հեշտ չի լինի հարմարվել սոցիալական հեռավորությանը, դիմակներին, հեռավար աշխատանքին, սակայն պետք է։ Սա միակ հնարավորությունն է Վրաստանի համար՝ դառնալու առաջին երկրներից մեկը, որը սկսել է փուլ առ փուլ և զգուշորեն բացել տուրիզմի ոլորտը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ Վրաստանը պետք է դիրքավորվի նաև որպես վիրուսի տեսանկյունից ապահով երկիր։
Կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը Վրաստանում մայիսի 12-ի դրությամբ 639 է, որից 349 պացիենտն առողջացել են։ Վիրուսից մահացել է 11 հոգի։

12 Май 2020 - 13:07 AMT
Премьер-министр Грузии Георгий Гахария провел встречу в Аджарии с представителями гостиничного и туристического бизнеса и обсудил ближайшие планы правительства по открытию туризма.
По его словам, Всемирная организация туризма вместе со Всемирной организацией здравоохранения совсем скоро разработают конкретные правила, как можно открыть туризм и путешествия в целом.
«Есть несколько критических точек. Разумеется, это граница и контроль на границе, как на сухопутной, так и воздушной. Затем транспорт, а затем гостиница. Важными являются все те этапы, где меры и правила безопасности против коронавируса должны быть соблюдены», – заявил премьер, пишет Sputnik-Грузия.
Власти Грузии приняли решение уже 15 июня начать туристический сезон внутри страны, а 1 июля открыть свои границы для иностранных туристов.
Туристы, приезжающие в Грузию, будут отдыхать в так называемых «зеленых зонах», в которых будет обеспечена полная безопасность от заражения как для отдыхающих, так и для местного населения. По словам Гахария, речь идет о маленьких, мобильных зонах.
«Мы можем подумать о Батуми как отдельно взятом и ввести определенные правила, чтобы объявить отдельные локации свободными от коронавируса зонами», – отметил премьер.
По его словам, сейчас важнейшая задача заключается в том, чтобы люди научились адаптации к вирусу, чтобы не останавливалась экономика и у страны была возможность развиваться.
«Разумеется, это будет непросто привыкнуть к социальной дистанции, к маскам, к дистанционному труду, но придется. Это единственная возможность для Грузии стать одной из первых стран, которая начнет поэтапное и очень осторожное открытие туризма», – сказал он.
«Сегодня самое важное, с чем мы должны согласиться, заключается в том, что в борьбе с этим вирусом эффективное открытие секторов экономики – сельского хозяйства, торговли, строительства, но, в первую очередь, туризма – должно стать предпосылкой для Грузии как туристического бренда, чтобы позиционировать себя на мировом рынке не только как государство с морем, горами, вином, богатой историей, культурой, кухней, но и – как безопасную с точки зрения вируса страну», – сказал Гахария.