Եվրահանձնաժողովը մայիսի 13-ին կներկայացնի համապարփակ ռազմավարություն՝ համաձայն որի Եվրամիության երկրները կկարողանան զբոսաշրջիկների ընդունել։ Այսկերպ փորձ է արվում օժանդակել կորոնավիրուսի պանդեմիայից տուժած զբոսաշրջության ոլորտին, փոխանցում է The Guardian-ը։
Եվրահանձնաժողովի ռազմավարությունն առաջարկելու է եռաստիճան մոտեցում՝ ուղղված այն երկրների սահմանաների բացմանը, որոնք «վարակի ռիսկի գնահատման նույնանման» ցուցանիշ ունեն։
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի եվրոպական գործակալությունը (ECDC) կվարի այն տարածաշրջանների ցանկը, որտեղ վարակի տարածման ցածր հավանականություն կա։ Այդկերպ երկրները կհրաժարվեն Շենգեն գոտու ընդհանուր կարանտինային միջոցառումներից։
Սպասվում է, որ կորոնավիրուսի համաճարակը Եվրոպայի զբոսաշրջային ինդուստրիային, որը տնտեսության գործունեության 10%-ն է զբաղեցնում, ծանր հարված կհասցնի։ Կորոնավիրուսի հետևանքները հատկապես կզգացվեն Իտալիայում, Իսպանիայում, Խորվաթիայում և Հունաստանում։ ՄԱԿ զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության կանխատեսման համաձայն՝ 2020-ին աշխարհում զբոսաշրջիկների թիվը կարող է նվազել 20-30%-ով՝ հանգեցնելով մոտ $450 մլրդ կորստի։

Европейская комиссия 13 мая утвердит всеобъемлющую стратегию, согласно которой страны ЕС смогут начать принимать туристов.
Таким образом страны попытаются помочь пострадавшей более всех остальных сфере туризма, пишет The Guardian.
Стратегия Еврокомиссии будет рекомендовать трехэтапный подход к открытию границ, объединяющий государства-члены «с аналогичными общими характеристиками рисков». Европейское агентство по борьбе с болезнями (ECDC) будет вести список регионов с низким уровнем распространения вируса, чтобы можно было отказаться от «общих карантинных мероприятий» в пределах Шенгенской зоны.
Ожидается, что пандемия коронавируса нанесет тяжелый урон туристической индустрии Европы, на долю которой приходится 10% экономической деятельности, и еще больше в Италии, Испании, Хорватии и Греции.
Всемирная туристская организация ООН заявляла, что число туристов в мире может сократиться на 20-30% в 2020 году, что приведет к глобальным убыткам в 450 млрд долларов.