ԱՄՆ Սենատ օրինագիծ է ներկայացվել, որը թույլ է տալիս նախագահ Դոնալդ Թրամփին պատժամիջոցներ սահմանել Չինաստանի դեմ՝ կորոնավիրուսի պանդեմիայի առաջացման պատճառները պարզելու գործում գործակցությունից հրաժարվելու համար։ Օրինագիծը ներկայացրել է հանրապետական Լինդսի Գրեմը։
«Վստահ եմ, որ Չինաստանը չի գործակցի լուրջ հետաքննության գործում, քանի դեռ նրան չեն պարտադրել դա անել։ Այս խիստ օրենսդրական ակտը պատժամիջոցներ է նախատեսում Չինաստանի համար, քանի դեռ չի գործակցում քննիչների հետ»,- ասել է նա, գրում է Deutsche Welle-ն։
60 օրվա ընթացքում Չինաստանը պետք է բոլոր անհրաժեշտ տեղեկությունները ներկայացնի քննության համար, որը վարում է ԱՄՆ-ն, նրա դաշնակիցներն ու ՄԱԿ կառույցները։ Բացի այդ, Չինաստանը պետք է փակի բոլոր շուկաները, որտեղ վայրի կենդանիներ են վաճառում և ազատ արձակի Հոնկոնգում ձերբակալված ակտիվիստներին;
Հակառակ դեպքում ԱՄՆ-ն սպառնում է սառեցնել չինական ակտիվները, արգելել Չինաստանի պաշտոնյաների մուտքը երկիր, ինչպես նաև ԱՄՆ ֆինանսական ինստիտուտներին վարկեր տրամադրել և ապահովագրել չինական ձեռնարկությունները։
«Ավելի քան 80,000 ամերիկացի է մահացել, իսկ միլիոնավոր մարդիկ այսօր աշխատանք չունեն այն պատճառով, որ Չինաստանը չի կարողացել կանխել և զսպել վարակի տարածումը»,- ասել է սենատորը։
Ավելի վաղ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը հայտարարել էր, որ կորոնավիրուսի պանդեմիան «ատելության և այլատյացության ցունամի» է առաջացրել աշխարհում՝ կոչ անելով զերծ մնալ նման դրսևորումներից։

В Сенат Конгресса США внесен законопроект, позволяющий президенту Дональду Трампу ввести санкции против Китая за отказ в сотрудничестве при выяснении причин возникновения пандемии коронавируса. Это сделал 12 мая сенатор-республиканец Линдси Грэм.
«Я убежден, что Китай не начнет сотрудничать с серьезным расследованием, пока его не заставят это сделать. Этот жесткий законодательный акт будет налагать санкции на Китай, пока они не начнут сотрудничать со следователями», – заявил он, пишет Deutsche Welle.
В течение 60 дней Китай должен предоставить все необходимые сведения для расследования, которое ведется Соединенными Штатами, их союзниками или структурами ООН. Кроме того, власти КНР должны закрыть рынки, где продают диких животных, и освободить задержанных в Гонконге активистов.
В противном случае США могут замораживать китайские активы, вводить запрет на въезд для китайских официальных лиц, а также запрещать американским финансовым институтам выдавать кредиты и страховать китайские предприятия.
«Более восьмидесяти тысяч американцев мертвы, а миллионы людей сегодня не имеют работы из-за того, что Китай не смог сдержать и предотвратить распространение вируса», – подчеркнул сенатор.
Коронавирус появился в Китае в конце 2019 года, откуда и распространился по миру. Сегодня во всем мире заразились более 4.2 млн человек, около 292 тысяч скончались.