Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է Երևանի կենտրոնում՝ կոչ անելով քաղաքացիներին դիմակներ կրել և պահպանել սոցիալական հեռավորությունը։
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ մտադիր են երկարացնել արտակարգ դրությունը, սակայն առանց սահմանափակումների։ Փաշինյանը դրա անհրաժեշտությունը հիմնավորել է նրանով, որ եթե համաճարակային իրավիճակից ելնելով կոնկրետ բնակավայր փակելու անհրաժեշտություն լինի, հնարավոր լինի փակել, որովհետև առանց արտակարգ դրության չեն կարող:
Նա նաև նշել է, որ մտադիր են արգելել առանց դիմակի փողոց դուրս գալը։
«Ինչո՞ւ 15 օր առաջ չէինք կարող նման պահանջ դնել, որովհետև Հայաստանում դեֆիցիտ կար դիմակների․․․ Հիմա արտադրություն կա, ճիշտ է՝ մի քիչ թանկ է, բայց, հուսով ենք կէժանանա՝ հիմա ճգնաժամ է, պետք է մեզ նեղություն տանք»:
Փաշինյանն ասել է, որ մարդիկ իրենց առօրյա կյանքում պետք է պահպանեն հակահամաճարակային կանոնները:
«Պետք է փորձենք վարչական լծակներ օգտագործել դրա համար»,- ասել է նա։
Հայաստանում մայիսի 13-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 3718-ի: Ապաքինվել է ևս 70 մարդ։ Ընդհանուր առմամբ, առողջացել է 1500 պացիենտ։

13 Май 2020 - 11:24 AMT
В Армении планируют продлить введенный из-за пандемии коронавируса режим чрезвычайного положения, который должен закончиться 14 мая. Об этом заявил премьер РА Никол Пашинян.
«Для нас очевидно, что на данном этапе мы не можем отменить чрезвычайное положение, но наше отношение к режиму ограничений должно измениться», – отметил премьер.
По его словам, ситуация с коронавирусом продлится как минимум год, и нужно научиться жить с этим, не закрываться дома на год, а соблюдать все необходимые правила безопасности и продолжать жить.
Пашинян заявил, что планируется сделать обязательным ношение масок при выходе из дома. Он отметил, что подобное решение не было принято раньше из опасения, что в стране может начаться дефицит масок. Теперь же в Армении запущено производство масок, и их должно хватить на всех.
Предусмотрено, что суточный объем производства составит около 200 тысяч штук.
Число случаев заболевания в Армении достигло 3718, из которых активных кейсов – 2149. Общее число выздоровевших составляет 1500.