ՀՀ-ում կորոնավիրուսի պատճառով մարտի 16-ից հայտարարված արտակարգ դրությունը երկարաձգվել է ևս 30 օրով` մինչև հունիսի 13-ը՝ ժամը 17:00-ն ներառյալ:
Կառավարությունը հաստատել է ԱԴ-ն երկարաձգելու մասին որոշումը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ արտակարգ դրության երկարաձգումն անհրաժեշտություն է, սակայն Պարետատան գործունեության և, անհրաժեշտության դեպքում, բնակավայր փակելու որոշումները կարող են իրագործվել միայն արտակարգ դրության պայմաններում։
Փաշինյանն ասել է, որ 1500-ից ավելի հիվանդանոցային բուժում ստացող ունենալու դեպքում կրկին սահմանափակումների կգնա Կառավարությունը։ Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը հայտարարել է, որ սահմանափակումները կարող են նաև պայմանով կիրառվել, ինչպես օրինակ՝ որոշ վայրերում կարող է պարտադիր համարվել դիմակների կրումը։
Մեղմվել են սահմանափակումները քրեակատարողական հիմնարկներում և շաբաթական մեկ անգամ մեկ անձ կարող է հանձնունք տրամադրել։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից արտակարգ դրություն է հայտարարված, այն երկարաձգվել էր մինչև մայիսի 14-ը։ Հայաստանում մայիսի 14-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 3860-ի։ Կորոնավիրուսից մահացածների ընդհանուր թիվը 49 է, առողջացել է 1572 պացիենտ։

Armenia has extended the state of emergency for a second time until June 13, giving the government more leverage to tackle the spread of the coronavirus.
The government approved the decision on Thursday, May 14.
Under the state of emergency, movement of citizens was restricted for several weeks, but most restrictions have already been eased.
Prime Minister Nikol Pashinyan said, however, that the government will re-impose restrictions if the number of coronavirus cases receiving inpatient treatment exceeds 1500.
The number of confirmed coronavirus cases in Armenia grew by 142 to reach 3860 on Thursday, according to information provided by the Health Ministry. So far, 1572 people have recovered, 49 have died from the coronavirus in the country, while 21 others carrying the virus have died from other causes.