Հայաստանում արտակարգ դրության սահմանափակումները մեկ պարագայում կարող են խստացվել, եթե երկրում հիվանդանոցային բուժման կարիք ունեցողների թիվն անցնի 1500-ից, Կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ նիկոլ Փաշինյանը։
Ավելի վաղ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ-ում կորոնավիրուսով վարակված պացիենտների համար առանձնացված է 1550 հիվանդանոցային մահճակալ։
Փաշինյանը նշել է, որ Կառավարության ռազմավարությունն այն է, որ կրկին փակման ռեժիմի չգնա, սակայն կարող է ստիպված լինել։
«Դա տեղի կունենա միայն մեկ պարագայում, երբ սիմպտոմ ունեցող հիվանդներին բուժօգնություն ցուցաբերելու մեր կարողությունները սպառենք։ Այժմ 2217 ակտիվ դեպքից միայն 661-ը թոքաբորբ ունի, նրանց 25%-ին կարելի է համարել ասիմպտոմ, որովհետև թեթև թոքաբորբ են տանում»,- հայտարարել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նշել է, որ սահամնափակումների շրջանում Կառավարությունն ապահովել է թոքերի արհեստական օդափոխության 100 սարք, ևս 70-ը գնման ընթացքում են, 100-ն առավել թեթև տեսակի սարք արդեն ձեռք է բերվել։ Նրա խոսքով՝ այժմ թոքերի օդափոխության սարքի միացված միայն 6 պացիենտ կա։
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի համավարակի հանդեպ քաղաքացիների վերաբերմունքին՝ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ-ում վարակակիրների 70 տոկոսի մոտ վիրուսն անցնում է ասիմպտոմ և այդ պարագայում հիվանդությունը միայն թղթի վրա գրված ախտորոշում է։
Փաշինյանի խոսքով՝ մարդիկ, նույնիսկ դրական ախտորոշվածները, չեն հավատում, որ իրենք ինչ-որ հիվանդություն ունեն, քանի դեռ նույն հիվանդությամբ չի վարակվել իրենց ավելի տարեց հարազատը։ Վարչապետի խոսքով՝ տարեցների դեպքում՝ հիվանդության բարդացումներ, իսկ հաճախ նաև՝ մահվան ցավալի ելքեր լինում են։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից հաստատված արտակարգ դրությունը երկարաձվել է մինչև հունիսի 13։ Հայաստանում մայիսի 14-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 3860-ի։ Կորոնավիրուսից մահացածների ընդհանուր թիվը 49 է, առողջացել է 1572 պացիենտ։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has said that the government will re-impose movement restrictions if the number of coronavirus cases receiving inpatient treatment exceeds 1500 in the country.
Armenia on Thursday, May 14 extended the state of emergency for a second time until June 13, giving the government more leverage to tackle the spread of Covid-19.
Under the state of emergency, movement of citizens was restricted for several weeks, but most restrictions have already been eased.
Pashinyan said Thursday that government is following a strategy of not imposing a lockdown, but added that such a scenario can't be ruled out.
Pashinyan said 70% of Armenia's Covid-19 cases show no symptoms and sometimes refuse to believe they have contracted the virus, until a senior family member is confirmed to infected as well.
The number of confirmed coronavirus cases in Armenia grew by 142 to reach 3860 on Thursday, according to information provided by the Health Ministry. So far, 1572 people have recovered, 49 have died from the coronavirus in the country, while 21 others carrying the virus have died from other causes.