Ադրբեջանում կայանալիք լայնածավալ զորավարժությունը կազմակերպվում է առանց նախնական ծանուցման, հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից և այդ հարցի վրա ուշադրություն հրավիրելու կոչ անում ԵԱՀԿ-ին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին և միջազգային հանրության ուշադրությանը։
ՊՆ-ից նշել են, որ այդ քայլը վստահության և անվտանգության ամրապնդման միջոցառում հանդիսացող 2011-ի Վիեննայի փաստաթղթի անտեսման և կոպիտ խախտման հերթական դրսևորում է: Հայկական կողմը կոչ է արել ադրբեջանականին զսպվածություն դրսևորել և հարգել միջազգային հանրության առջև ստանձնած հանձնառությունները: Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունը ադրբեջանական զորավարժությունը համարել է «տարածաշրջանում անվտանգային միջավայրը սրող»։
ՊՆ-ի հայտարարության մեջ նշվել է նաև, որ զորավարժությունների ընթացքում Հայաստանի հետ պետական սահմանին կամ Արցախի հետ շփման գծին ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի ցանկացած մոտեցման փորձ կդիտվի որպես սադրանք և կունենա համապատասխան հետևանքներ։
Ադրբեջանի ԶՈւ–ն լայնածավալ օպերատիվ-տակտիկական զորավարժություններ է նախատեսել մայիսի 18-22–ը։ Նշվում է, որ զորավարժություններին կմասնակցի մինչև 10,000 զինծառայող։

Armenia has drawn the attention of the OSCE to the fact that Azerbaijan has failed to notify a major military exercise it is planning for May 18-22.
The OSCE, the organization's Minsk Group and the personal representative of the OSCE Chairperson-in-Office have all been notified of Azerbaijan’s breach of the Vienna Document, the Defense Ministry said in a statement.
“The Armenian side called on the Azerbaijani side to show restraint and respect commitments made to the international community,” the statement reads.
The Armenian Defense Ministry said the Azerbaijani drills "aggravate the security environment in the region."
The statement also said that any attempt to deploy military equipment and manpower on the state border with Armenia or the line of contact with Nagorno Karabakh (Artsakh) “will be considered a provocation and result in corresponding consequences”.
Azerbaijan has in the past too failed to notify major military exercises or activities, which the country is obliged to do under the Vienna Document.