Սլովենիայի կառավարությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ երկրում կորոնավիրուսի համաճարակն ավարտվել է։ Մարտի 12-ից երկրում գործող համաճարակի ռեժիմը մայիսի 15-ից չեղարկվել է։
«Հանրային առողջապահության ազգային ինստիտուտի գնահատականներով, բոլոր ցուցանիշները մատնանշում են բնակչության շրջանում կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված վիճակի կայունացում»,- ասվում է կառավարության հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԲԿ-ն։
Սակայն խոսքը ոչ թե բոլոր կարանտինային միջոցների, այլ դրանց մի մասի չեղարկման մասին է։ Երկրում նախկինի պես արգելված են զանգվածային միջոցառումները, պահպանվում է սոցիալական հեռավորության պահանջն ու սանիտարահիգիենիկ նորմերի պահպանումը։
Սակայն շուտով կբացվեն սահմանային անցակետերը։ ԵՄ քաղաքացիները կկարողանան Սլովենիա մուտք գործել առանց 14-օրյա կարանտինի խստիվ պահպանման, եթե նախորդ 2 շաբաթում չեն լքել ԵՄ տարածքը և չունեն վարակման ախտանիշներ։
ԵՄ մաս չկազմող երկրների քաղաքացիների համար 14-օրյա կարանտին է նախատեսված, բացառությամբ դիվանագիտական այցերի և հուղարկավորությանը մասնակցելու նպատակով։
Սլովենիայում կորոնավիրուսով վարակի առաջին դեպքը գրանցվել է մարտի 4-ին, ընդհանուր առմամբ երկրում գրանցվել է վարակի 1464 դեպք, 103 հիվանդ մահացել է։

Slovenia has become the first European country to proclaim an end to the coronavirus epidemic at home, Al Jazeera reports.
The European Union state's government said on Friday, May 15 that the Covid-19 spread is under control and there is no longer a need for extraordinary health measures.
"Today Slovenia has the best epidemic situation in Europe, which enables us to call off the general epidemic," Prime Minister Janez Jansa said, two months after the epidemic was declared.
The government says EU residents are free to cross into Slovenia from Austria, Italy and Hungary at predetermined checkpoints, while most non-EU nationals will have to undergo a mandatory 14-day quarantine.
The first coronavirus case in Slovenia was recorded on March 4 in a returnee from neighbouring Italy. The nationwide epidemic was proclaimed on March 12.