Սլովենիայի կառավարությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ երկրում կորոնավիրուսի համաճարակն ավարտվել է։ Մարտի 12-ից երկրում գործող համաճարակի ռեժիմը մայիսի 15-ից չեղարկվել է։
«Հանրային առողջապահության ազգային ինստիտուտի գնահատականներով, բոլոր ցուցանիշները մատնանշում են բնակչության շրջանում կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված վիճակի կայունացում»,- ասվում է կառավարության հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԲԿ-ն։
Սակայն խոսքը ոչ թե բոլոր կարանտինային միջոցների, այլ դրանց մի մասի չեղարկման մասին է։ Երկրում նախկինի պես արգելված են զանգվածային միջոցառումները, պահպանվում է սոցիալական հեռավորության պահանջն ու սանիտարահիգիենիկ նորմերի պահպանումը։
Սակայն շուտով կբացվեն սահմանային անցակետերը։ ԵՄ քաղաքացիները կկարողանան Սլովենիա մուտք գործել առանց 14-օրյա կարանտինի խստիվ պահպանման, եթե նախորդ 2 շաբաթում չեն լքել ԵՄ տարածքը և չունեն վարակման ախտանիշներ։
ԵՄ մաս չկազմող երկրների քաղաքացիների համար 14-օրյա կարանտին է նախատեսված, բացառությամբ դիվանագիտական այցերի և հուղարկավորությանը մասնակցելու նպատակով։
Սլովենիայում կորոնավիրուսով վարակի առաջին դեպքը գրանցվել է մարտի 4-ին, ընդհանուր առմամբ երկրում գրանցվել է վարակի 1464 դեպք, 103 հիվանդ մահացել է։

Правительство Словении официально объявило об окончании эпидемии коронавируса SARS-CoV-2 в стране. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на правительственном портале республики.
В нем говорится, что с 15 мая режим эпидемии, введенный в стране 12 марта 2020 года, отменен.
«По оценкам Национального института общественного здравоохранения, все показатели указывают на стабилизацию распространения вируса SARS-CoV-2 среди населения», – говорится в сообщении, пишет РБК.
Вместе с тем, отметили в правительстве, речь идет не о полной отмене всех карантинных мер, а только некоторых из них. В стране по-прежнему будут запрещены массовые мероприятия, сохранены требования социального дистанцирования и соблюдения защитных мер и гигиены.
Однако начнут открываться пункты пропуска на границе, на которых будут организованы контрольные посты. Граждане Евросоюза смогут въехать в Словению без обязательного соблюдения 14-дневного карантина при условии, что они не покидали пределов ЕС в предыдущие две недели и у них нет признаков заражения.
Для граждан стран, не входящих в ЕС, предусмотрен обязательный 14-дневный карантин, за исключением некоторых случаев, таких как поездка по дипломатическому паспорту или визит на похороны.
Первый случай заражения коронавирусом в Словении был зарегистрирован 4 марта, всего в стране выявили 1464 носителя инфекции, 103 пациента умерли.