ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով երկրում ստեղծված վիճակին և հիվանդության տարածման բարձր տեմպին, ասել է, որ եթե վարակի աճի տեմպը չկոտրենք, օրական 100-ավոր մարդիկ կարող են մահանալ։
Փաշինյանը վստահեցրել է, որ առաջին իսկ օրվանից կորոնավիրուսի մասին ցանկացած տեղեկություն փոխանցվել է բնակչությանը:
«Այս տեմպով մայիսի 29-ին արդեն կունենանք 10,000 հիվանդացության դեպք, հունիսի 12-ին՝ 20,000, նաև մահվան դեպքերի կտրուկ աճ և ուղղակի չենք կարողանա օգնել, քանի որ վերակենդանացման բաժանմունքները լցված կլինեն հիվանդներով»,- ասել է վարչապետը՝ կրկին կոչ անելով խստորեն պահպանել պարետատան պահանջները:
Հայաստանում մայիսի 19-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 5041-ի: Վիրուսից մահացածների ընդհանուր թիվը 64 է, այլ պատճառով՝ 25։ Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 2788 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել 43,041 թեստավորում:

19 Май 2020 - 15:08 AMT
Если темпы распространения коронавируса в Армении сохранятся, к 29 мая в стране будет 10 тыс случаев, а 12 июня – 20 тысяч, и ежедневно будут умирать десятки, а возможно и сотни людей. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в Facebook.
Он подчеркнул, что государство не сможет помочь людям при таком сценарии. «Отделения реанимации будут просто переполнены больными», – добавил он.
Премьер-министр отметил, что недопущение подробного сценария – дело каждого отдельного гражданина, и призвал соблюдать меры социального дистанцирования и прочие требования комендатуры.
По состоянию на 19 мая в стране выявлен 5041 случай коронавируса, из которых активных кейсов – 2788. Выздоровели 2164 человека, скончались – 64, еще 25 больных коронавирусом скончались по иным причинам.