ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով երկրում ստեղծված վիճակին և հիվանդության տարածման բարձր տեմպին, ասել է, որ եթե վարակի աճի տեմպը չկոտրենք, օրական 100-ավոր մարդիկ կարող են մահանալ։
Փաշինյանը վստահեցրել է, որ առաջին իսկ օրվանից կորոնավիրուսի մասին ցանկացած տեղեկություն փոխանցվել է բնակչությանը:
«Այս տեմպով մայիսի 29-ին արդեն կունենանք 10,000 հիվանդացության դեպք, հունիսի 12-ին՝ 20,000, նաև մահվան դեպքերի կտրուկ աճ և ուղղակի չենք կարողանա օգնել, քանի որ վերակենդանացման բաժանմունքները լցված կլինեն հիվանդներով»,- ասել է վարչապետը՝ կրկին կոչ անելով խստորեն պահպանել պարետատան պահանջները:
Հայաստանում մայիսի 19-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 5041-ի: Վիրուսից մահացածների ընդհանուր թիվը 64 է, այլ պատճառով՝ 25։ Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 2788 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել 43,041 թեստավորում:

Prime Minister Nikol Pashinyan has said that if Armenia fails to slash the growth rate of the spread of the coronavirus outbreak, “hundreds of people could die each day.”
In a Facebook live on Tuesday, May 19, Pashinyan assured his followers that all the information concerning the coronavirus has been made available to the public from the first day of the outbreak.
“If the dynamic of the spread of the virus remains unchanged, we will have 10,000 infections by May 29, and 20,000 by June 12,” Pashinyan said.
The Prime Minister said the number of deaths will soar too, and healthcare workers will not be able to help all the infected due to overcrowded intensive care units.
He urged Armenians to strictly follow the rules, adding that “it’s a matter national security.”
Confirmed Covid-19 cases in Armenia grew by 218 to reach 5041 on Tuesday. So far, 2164 people have recovered, 64 have died from the coronavirus in the country, while 25 others carrying the virus have died from other causes.