Մայիսի 19-ին Արցախի «Տիգրանակերտ» զորավարժարանում փորձարկման եզրափակիչ փուլը հաջողությամբ հաղթահարել է Արցախի հանրապետության և ՊԲ-ի համապատասխան մասնագետների կողմից նախագծված ու արդիականացված հարվածային անօդաչու թռչող սարքը:
Այն գործում է տեղորոշման տարբեր տեխնիկական միջոցներից անկախ, ունի խուսավարման ու կրակային խոցման բարձր հնարավորություններ, տեխնիկական բնութագրերով չի զիջում առաջատար երկրների նմանատիպ սարքերին և կառավարվում է հեշտությամբ:
Առաջիկա ամիսներին հարվածային անօդաչու թռչող սարքերը կմտնեն սերիական արտադրության փուլ և իրենց լիարժեք տեղը կզբաղեցնեն ԱՀ պաշտպանական համակարգում:
Փորձարկումներին հետևել են ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանն ու բարձրաստիճան այլ զինվորականներ:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայկական արտադրության հարվածային անաօդաչուների գործողության տեսագրություն է հրապարակել:
«Հարվածային անօդաչուների տեղական թողարկում Արցախում»,-ասվում է գրառման մեջ։
Հայկական զինանոցում հիմնականում սեփական արտադրության անօդաչու թռչող սարքեր են` «Կռունկ» սերնդի և «Բազե» անօդաչուները:

19 мая на полигоне «Тигранакерт» Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской-Республики) успешно преодолел завершающий этап испытаний ударный БПЛА, спроектированный и модернизированный соответствующими специалистами Арцаха и Армии обороны. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
Беспилотник действует независимо от различных технических средств определения местности, обладает широкими возможностями для маневрирования и огневого поражения, по техническим характеристикам не уступает подобным устройствам ведущих стран и легко управляем.
В ближайшие месяцы ударные беспилотные летательные аппараты войдут в этап серийного производства и займут свое полноценное место в оборонной системе Республики Арцах.
За испытаниями следили министр обороны Республики Арцах, командующий Армией обороны генерал-майор Джалал Арутюнян и другие высокопоставленные военные.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян опубликовал видео о действиях беспилотника армянского производства.