Նիդեռլանդցի գիտնականները չեն բացառում, որ կորոնավիրուսը կարող է մարդուն փոխանցվել ջրաքիսներից, հայտարարել է փոխվարչապետ, գյուղատնտեսության, շրջակա միջավայրի և սննդամթերքի որակի նախարար Կարոլա Սհաուտենը։
Ավելի վաղ Նիդեռնլանդների մի քանի ֆերմայում ջրաքիսների մոտ կորոնավիրուս էր հաստատվել, ինչից հետո նախարարությունը հետազոտություն էր նախաձեռնել՝ ներգրավելով մասնագետների։
Նրա խոսքով՝ հնարավոր է ֆերմաներից մեկի 1 աշխատակից կորոնավիրուսով է վարակվել ջրաքիսից։ Եթե վարկածը հաստատվի, սա կլինի առաջին դեպքն այդ երկրում, երբ վարակը կենդանուց մարդուն է փոխանցվել, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Սհաուտենը նշել է, որ հետազոտությունը լուրջ ազդեցություն է թողնում ֆերմերային տնտեսության, ֆերմաներում աշխատողների ու նրանց ընտանիքի անդամների վրա։ Ֆերմաներում արգելված են այցելությունները, իսկ բոլոր աշխատողներին խորհուրդ է տրվում պաշտպանիչ միջոցներ օգտագործել։
Սհաուտենը հավելել է, որ միջոցառումներ են իրականացվում՝ այլ ֆերմաներում ևս հետազոտություն անցկացնելու համար։
Նիդեռլանդներում մայիսի 20-ի դրությամբ կորոնավիրուս հաստատվել է մոտ 38,000 մարդու մոտ, երկրում վարակից 4400-ից ավելի պացիենտ մահացել է։

Dutch authorities believe that a mink may have infected a human with Covid-19, and are instituting mandatory testing at all mink farms in the Netherlands, CNN reports.
“On the basis of new research results from the ongoing research into Covid-19 infections at mink farms, it is plausible that an infection took place from mink to human,” the Dutch government said in a statement late Tuesday night. “It also appears from this research that minks can have Covid-19 without displaying symptoms.”
The government said that antibody testing of minks will be expanded to “all mink farms in the Netherlands and will become mandatory.”
The government also said it believes that cats may be playing a role in the spread of the virus between farms. “Ongoing research shows the viruses at two of the infected farms are very similar,” the statement said. Covid-19 was found in three of 11 cats at one mink farm, it said.
“In the course of this investigation, it is advised that infected mink farms ensure that cats cannot enter or leave the farm premises.”