ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը, անդրադառնալով Ադրբեջանում անցկացվող զորավարժություններին, ասել է, որ Բաքուն զորավարժությունների մասին նախապես չէր հայտարարել։
«Առանց պլանավորելու այս ծավալի զորավարժություն հնարավոր չէր անել»,- հավելել է նա, տեղեկացնում է Panorama.am-ը։
Փոխնախարարը չի բացահայտել՝ ՀՀ-ն ունեցել է տեղեկատվություն այդ զորավարժությունների անցկացման մասին, թե` ոչ, քանի որ դա շատ հետաքրքիր է հակառակորդին։
«Այդ զորավարժությունների մասին որևէ հայտարարություն չի եղել, սակայն Ադրբեջանը, որպես ԵԱՀԿ անդամ պետություն, ունի պարտավորություններ՝ իրազեկում իրականացնելու։ Բայց մենք սովոր ենք Ադրբեջանի նման գործելաոճին, և հայկական սահմաններում դա որևէ լարվածություն չի առաջացրել։ Եթե մենք զգանք, որ ՀՀ-ի կամ Արցախի անվտանգությանը սպառնում են Ադրբեջանի գործողություններն ու զորավարժությունները, կանխարգելիչ միջոցառումներ ենք տեղում ձեռնարկելու։ Կարծում եմ՝ միջազգային հանրությունը այդ մասին քաջատեղյակ է, քանի որ մենք նախօրոք հայտարարել ենք դրա մասին»,- պարզաբանել է Բալայանը։
Նրա խոսքով, հայկական կողմը որևէ արտակարգ միջոցառում չի ձեռնարկել, բայց զորքերը զգոն են։
Այնուամենայնիվ, Բալայանն ասել է, որ այդ զորավարժություններն իրականացվում են ՀՀ-ի և Արցախի պաշտպանության բանակի անմիջական վերահսկողության ներքո։
«Հակառակորդի տեղաշարժի, շփման գծի փոփոխությունների, կատարվող ինժեներական աշխատանքների կամ տեխնիկայի մասով մենք ամենօրյա ռեժիմով վերահսկողություն ենք իրականացնում։ Այս պահին մենք չենք զգում, որ այդ զորավարժություններն անմիջական վտանգ են ներկայացնում ՀՀ-ի և Արցախի անվտանգության համար», – նշել է նա։
Մայիսի 18-22-ը Ադրբեջանը լայնածավալ օպերատիվ-տակտիկական զորավարժություններ է անցկացնում, որին մասնակցում է 10,000 զինծառայող, մոտ 120 տանկ և զրահատեխնիկա, տարբեր տրամաչափի մոտ 200 հրթիռահրետանային կայանք, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր և ականանետեր, մինչև 30 միավոր ավիացիա, ինչպես նաև տարբեր նշանակության անօդաչու թռչող սարքեր։
Մայիսի 19-ին ՊՆ «Բաղրամյան» զորավարժարանում մեկնարկել է լայնածավալ մարտավարական զորավարժություն «Պաշտպանողական օպերացիայում ԶՈւ հրետանային բրիգադի մարտական գործողությունների նախապատրաստումը և վարումը» թեմայով: Դրան ներգրավված են օպերատիվ մարտավարական հրթիռների արձակման կայանքներ, «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր:

Азербайджан заранее не объявлял о проведении военных учений. Об этом заявил в беседе с журналистами заместитель министра обороны Армении Габриел Балаян, комментируя проводимые в Азербайджане военные учения.
По его словам, невозможно было провести военные учения такого масштаба без планирования, пишет Panorama.am.
В Азербайджане 18-22 мая проходят широкомасштабные оперативно-тактические военные учения, в которых задействованы около 10,000 военнослужащих, около 120 танков и бронемашин, около 200 ракет различных калибров, РСЗО и гранатометы, а также 30 единиц самолетов и БПЛА. Учения носят исключительно наступательный характер, в ходе учений будут разыграны массовые удары ракетно-артиллерийских, авиационных, сверхточных вооружений по оперативной глубине обороны противника.
«Не было сделано никаких заявлений о проведении данных военных учений, однако, Азербайджан как государство-участник ОБСЕ, имеет определенные обязательства – информирование. Но мы привыкли к подобному стилю работы Азербайджана, и на армянских границах это не вызывает никакой напряженности. Если мы почувствуем, что действия и военные учения Азербайджана представляют угрозу для безопасности РА или Арцаха, на месте предпримем предупредительные меры. Полагаю, международное сообщество прекрасно знает об этом, поскольку мы заранее заявили об этом», – пояснил Балаян.
По его словам, армянская сторона не предпринимала никаких чрезвычайных мер, но войска бдительны. Балаян отметил, что данные военные учения проводятся под непосредственным контролем ВС Армении и Армии обороны Арцаха.
«Мы осуществляем контроль по части передвижений противника, изменений на линии соприкосновения, выполняемых инженерных работ или по технической части. В данный момент мы не чувствуем, что эти военные учения представляют реальную угрозу для безопасности РА и Арцаха», – пояснил замминистра.