Միայն կորոնավիրուսային հիվանդության համար ծավալված մահճակալային ֆոնդում, ընդհանուր առմամբ, այս պահին ռեանիմացիոն 203 մահճակալ կա, դրանցից 131-ը զբաղված են, 72-ն՝ ազատ, հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարը նշել է, որ դրանցից մի քանիսը շատ սպեցիֆիկ են՝ օրինակ՝ երեխաների, հղիների համար։
Թորոսյանի խոսքով՝ ի տարբերություն սովորական մահճակալների, ռեանիմացիոնները քաղաքացիներն ավելի երկար են զբաղեցնում՝ միջինում 20 օր, այն քաղաքացիների դեպքում, որոնք դրական տեղաշարժով դուրս են գրվում։
«Հնարավոր է` գա մի օր, որ այնտեղ տեղ չլինի և մենք ստիպված լինենք ՀՀ ամբողջ հիվանդանոցային համակարգը դարձնել կորոնավիրուսի դեմ պայքարող համակարգ, ինչը խիստ անցանկալի է»,- ասել է նախարարը:

В Армении для зараженных коронавирусом выделены 203 реанимационных койки, более половины из которых уже заняты. Об этом заявил 21 мая на пресс-конференции министр здравоохранения республики Арсен Торосян.
По его словам, занята 131 реанимационная койка, еще 72 – доступны. Некоторые из них предназначены для детей и беременных.
Министр добавил, что в отличие от обычных больничных коек, реанимационные занимают на более длительный период времени, в среднем на 20 дней, в случае, если у граждан наблюдается положительная динамика.
Торосян подчеркнул, что может настать день, когда таких коек не хватит всем нуждающимся в реанимации пациентам.
«Тогда нам придется сделать всю больничную систему Армении сделать системой борьбы с коронавирусом, что крайне нежелательно», – сказал министр.