Մայիսի 22-ին ՊԲ զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել ելման դիրքեր: Ծավալված փոխհրաձգության ժամանակ ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ իրադրությունն արհեստականորեն լարելու անհեռանկար մարտավարությունից:
Հակառակ դեպքում՝ առաջնագծում ստեղծված լարվածության ամբողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է ադրբեջանական կողմի վրա, տեղեկացնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մարտի 30-ին, ժամը 19:00-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ Տավուշի մարզի Նոյեմբերյանի շրջանի հայկական դիրքերի ուղղությամբ: Հայկական դիրքապահ ուժերի գործողությունների շնորհիվ հակառակորդը հետ է շպրտվել, կորուստների վերաբերյալ տեղեկությունները ճշտվում են: Հայկական կողմը կորուստներ չունի, գործողությունների հետևանքով թեթև վիրավորում է ստացել երկու զինծառայող:
Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մայիսի 19-ին տեսակոնֆերանսի ժամանակ քննարկել են նախարարական մակարդակով հանդիպումների անցկացման հեռանկարները։

Azerbaijani troops attempted a subversive attack on on the contact line with Nagorno Karabakh on Friday, May 22, the karabakh Defense Ministry said Saturday.
The Armenian troops, however, managed to throw the rival back to their positions and suffered no casualties in the process.
The Karabakh Defense Army urged the Azerbaijani side to refrain from escalating the situation, otherwise all responsibility for the consequences will be resting with the Azerbaijani authorities.
Azerbaijan made its previous sabotage attempt against Armenia on March 30, when the attack was timely thwarted again.
Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan on Tuesday had conference call with the OSCE Minsk Group co-chairs, as well as with the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Andrzej Kasprzyk. The sides considered the prospects of visits by the co-chairs to the region and ministerial meetings after lifting restrictions imposed due to the pandemic.