Չնայած, որ Շվեդիան հրաժարվել է խիստ սահմանափակումներից կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում, երկրին մեծ տնտեսական ճգնաժամ և գործազրկության աճ է սպառնում։ Ըստ Շվեդիայի վիճակագրական վարչության, ապրիլին գործազրկությունը երկրում աճել է 7,9%-ով, ինչը կանխատեսումներից ավելի է, գրում է Bloomberg-ը։
Առանց սեզոնային գործոնները հաշվի առնելու, այս ցուցանիշը կազմում է 8,2%։ Սակայն, ըստ գործակալության վերլուծաբան Յոհաննա Յենսոնի, եթե ապրանքների և ծառայությունների պահանջարկը չվերականգնվի, գործազրկության մակարդակը կարող է հասնել 17%-ի։
Իշխանությունները քնարկում են օրինագիծը, որով գործատուներն ավելի հեշտությամբ կկարողանան ազատվել աշխատակիցներից։ Այդ առաջարկությունն արդեն իսկ քննադատության է արժանացել արհմիությունների և ընդդնիմության կողմից։
Ըստ Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի, Շվեդիայում կորոնավիրուսով վարակի 33,800 դեպք է գրանցվել, մահացել է 4000-ից ավելին։

Швеции грозит худший экономический спад со времен Второй мировой войны, пишет Bloomberg. Несмотря на отказ от введения жестких ограничений в рамках борьбы с коронавирусом, Швеция столкнулась с ростом безработицы.
В апреле безработица в стране выросла до 7.9%, что оказалось выше прогнозов. Без учета сезонных факторов показатель составил 8.2%. Однако, по мнению аналитика агентства Йоханны Йенссон, если спрос на товары и услуги не восстановится, уровень безработицы может подскочить до 17%.
При этом власти обсуждают законопроект, по которому работодателям станет проще и дешевле увольнять сотрудников. Это предложение уже раскритиковали профсоюзы и оппозиция.
По данным Университета Джонса Хопкинса, в Швеции зарегистрировали более 34 тысяч заразившихся, число жертв заболевания превысило 4000.