ՀՀ-ում կան կորոնավիրուսով վարակված հազարավոր քաղաքացիներ, որոնք չգիտեն, որ վարակակիրն են, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ աշխարհի ոչ մի երկրում չի արձանագրվում հիվանդների, վարակակիրների 100% հայտնաբերման դեպքեր։
«Այսօր, եթե երկրում 7000 ախտորոշված դեպք կա, դա նշանակում է, որ 14,000 վարակակիր կա։ Վարակվածների 90% չգիտի, որ վարակված է»,-ասել է Փաշինյանը՝ նշելով, որ այս պատճառով են դիմակ կրելը համարում պարտադիր։
Վարչապետը հայտնել է, որ, եթե դիմակների պարտադիր լինելու մասին ուղերձը չընդունվի, Կառավարությունն այն դե յուրե ամենուր պարտադիր կդարձնի։
«Ասում են՝ այն ժամանակ ասում էիք՝ հիվանդներին է պետք դիմակ դնել։ Այո, երբ երկրում կա հարյուր հիվանդ, այդպես է, բայց, երբ ակնհայտ է, որ երկրում հազարավոր մարդիկ վարակված են կորոնավիրուսով և նույնիսկ հիվանդները իրենք չգիտեն, որ իրենք վարակակիր են, հենց այդ նպատակով է դիմակը համարվում հիմնական գործիք»,-ասել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ-ում ասիմպտոմ դեպքերի 90%-ը բացահայտվում է, երբ ծանր ախտանիշներով որևէ հիվանդ ընդունվում է բուժհաստատություն և սկսում են բացահայտել նրա շփան շրջանակը։ Այդ ընթացքում թեստավորվում են մարդիկ, ովքեր չունեն սիմպտոմ, սակայն պարզվում է, որ վարակակիր են։
Մայիսի 27–ի տվյալներով Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասնում է 7774-ի, առողջացել են վարակվածներից 3255–ը, արձանագրվել է մահվան 98 դեպք։

В Армении есть тысячи граждан, зараженных коронавирусом, которые не знают, что они инфицированы. Об этом заявил премьер-министр республики Никол Пашинян, отметив, что ни в одной стране мира нет 100% выявления зараженных.
«Сегодня, если в стране диагностировано 7000 случаев, это означает, что есть 14,000 инфицированных. 90% инфицированных не знают, что они инфицированы», – сказал Пашинян, отметив, что именно поэтому носить маску обязательно.
Премьер-министр заявил, что если призыв о необходимом ношении масок не будет принят, правительство сделает ношение де-юре обязательным везде.
По словам премьера, 90% бессимптомных случаев в Армении выявляются, когда пациент с тяжелыми симптомами поступает в медицинское учреждение, и медики начинают определять круг его общения. Тогда начинают тестировать людей, у которых нет симптомов, и оказывается, что они заражены.
По состоянию на 27 мая, в Армении число зараженных достигло 7774, из которых выздоровели 3255 человек, скончались – 98.