Հրազդանից Հանքավանի հատվածում մայիսի 27-ի երեկոյան նկատվածը հավանաբար փոքր երկնաքար է, որը վտանգ չի ներկայացնում, PanARMENIAN.Net-ին ասաց Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը։։
Մայիսի 27-ին համացանցում տեսանյութ էր տարածվել, որտեղ երևում էր, երկնքից վայր ընկնող մարմինը․ այն սոցցանցերում տարբեր վարկածների առիթ էր դարձել։
Միքայելյանի խոսքով՝ իրենք որպես կանոն փոքր չափերի երկնաքարերի չեն հետևում, աստղագետները հետևում են խոշորներին, որոնք լուրջ վտանգ կարող են ներկայացնել երկրի, քաղաքի համար։
«Բայց փոքր քարեր շատ հաճախ են ընկնում և գիշերը հետք են թողնում։ Իրենց հիմնական էֆեկտը հետքն է՝ մթնոլորտի մեջ այրվելով։ Այդ քարերը մի քանի կմ վայրկյան արագություն ունեն, դրա պատճառով շփումը շատ մեծ է, նույնիսկ քարն այրվում-վերանում է։ Իսկ մեծերը այրվելուց և փոքրանալուց հետո կարող են հասնել երկրի մակերևույթ։ Հնարավոր է՝ այդ քարը մակերևույթ էլ չի հասել, կարող է դա ուղղակի մթնոլորտի ստորին շերտերում է եղել և նկատվել է։ Եթե վերին շերտերում լիներ, չէինք էլ տեսնի»,-բացատրեց Միքայելյանը։
Միքայելյանը նշեց, որ նման երևույթները, չնայած վտանգ չեն ներկայացնում, սակայն մյուս կողմից՝ բնակչության որոշ շերտի մոտ կարող են պանիկա առաջացնել․ յուրաքանչյուրը սկսում է մի կերպ մեկնաբանել՝ սուտ, ճիշտ։ Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրենը նշեց, որ նման դեպքերում առավել նպատակահարմար է պաշտոնական մարմինները տարածեն իրենց դիրքորոշումը, ասեն, որ վտանգ չկա։

Social media users in Armenia on Wednesday, May 27 spotted what many described as a “fireball”, traveling at a high speed and entering the Earth’s atmosphere. Director of Byurakan Astrophysical Observatory Areg Mikayelyan now says that a small meteor was most probably spotted in the sky above Armenia.
According to Mikaelyan, as a rule astronomers do not observe small meteors, but only the big ones, which can pose a serious threat to a country or a city.
Small meteors fall pretty frequently and light up the sky, but as they plunge deeper, friction with the atmosphere causes them to ablate, Mikayelyan tells PanARMENIAN.Net.
Most meteors that reach the Earth's atmosphere don't actually make it to the ground. The ones entering the Earth's atmosphere every day are usually tiny and burn up before people even know they exist. The larger ones are those that spectators usually spot, which turn into fireballs in the sky, called bolides.