ՀՀ-ում կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված, երկրում ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող 53 քաղաքացի կա, հայտարարել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Մեր կողմից ձեռնարկվող միջոցառումները պետք է շարունակաբար և կարգապահ պահպանվեն, որպեսզի աճի թիվը կարողանանք պահել նույն շրաջանակում և սկսենք աճի թիվն իջեցնել, որ ունենանք համավարակի մարում։ Այս պահին 316 քաղաքացի գտնվում է ծանր վիճակում, 53՝ ծայրահեղ ծանր և 17 թոքերի արհեստական օդափոխման սարքերի միացված քաղաքացի», – ասել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ մայիսի 27-ին մահերի թիվը ռեկորդային՝ 15-ի է հասել։
Մայիսի 27-ի երեկոյան դրությամբ, ծանր էր պացիենտներից 271-ի վիճակը, ծայրահեղ ծանր՝ 53-ինը, արհեստական օդափոխության սարքերին միացված էր 18 պացիենտ:
Թորոսյանի խոսքով՝ շարունակվում են ինտենսիվ թերապիայի գծով մահճակալային ֆոնդի ընդլայնումը։ Առաջիկա 1-1.5 ամսվա ընթացքում մահճակալների թիվը կավելանա 100-ով, որից 50-ը՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ ԲԿ-ում, 50-ը՝ Էրեբունի ԲԿ-ում։
«Կորոնավիրուսն անկանխատեսելի հիվանդություն է ու չկա երաշխիք, որ նույնիսկ առողջ և երիտասարդ քաղաքացին հարյուր տոկոսով դրական ելքով դուրս կգա հիվանդությունից», – ասել է նա։
Հայաստանում մայիսի 28-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 8216-ի, վիրուսից մահացածների ընդհանուր թիվը 113 է, առողջացել է 3287 պացիենտ։

28 Май 2020 - 16:12 AMT
В Армении 28 мая состояние 316 пациентов с коронавирусом оценивается как тяжелое. Об этом сообщил министр здравоохранения республики Арсен Торосян.
По его словам, состояние здоровья 53 пациентов медики оценивают как крайне тяжелое. К аппаратам искусственной вентиляции легких подключены 17 пациентов.
По состоянию на вечер 27 мая, в стране был 271 тяжелый и 53 критических пациента, в аппаратам ИВЛ было подключено 18 человек.
Как сообщил премьер-министр Никол Пашинян, самым большим очагом распространения коронавируса является Ереван.
«Потенциальные источники заражения повсюду – на рабочих местах, улицах, объектах общественного питания, банках и пр. Продолжаем придерживаться того мнения, что выходом из сложившейся ситуации является соблюдение правил – повсеместное ношение масок, дезинфекция рук и соблюдение социальной дистанции», – заявил Пашинян.
Он также призвал не поддаваться всем спекуляциям вокруг ношения масок и в целом – дезинформации, связанной с коронавирусом, поскольку ситуация действительно серьезная.
По состоянию на 28 мая, в стране выявлено 8216 случаев коронавируса, 113 человек скончались, выздоровели 3287 человек.