Մայիսի 29-ից Վրաստանում վերսկսել է աշխատանքը հասարակական տրանսպորտը, այդ թվում՝ մետրոն։ Օդորակիչները տրանսպորտում չեն միացվի, քանի որ փակ համակարգով աշխատող սարքերը վտանգավոր են վարակի տարածման տեսակետից, գրում է Sputnik Georgia-ն։
«Եթե օդորակիչը դրսից չի քաշում օդը և դուրս մղում, այլ օդը շրջանառվում է փակ տարածության մեջ, ապա դա վտանգավոր է։ Իսկ կենցաղային օդորակիչների մեծ մասը Վրաստանում այդպիսին է։ Դրանց օգտագործումը վտանգավոր է։ Գիտեմ, շոգ է լինելու, բայց դեռևս դրանց կիրառումը չի թույլատրվում»,- ասել է Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և հանրային առողջության կենտրոնի ղեկավար Պաատա Իմնաձեն։
Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակի 8 նոր դեպք է գրանցվել։ Այդպիսով, ըստ StopCov կայքի, վարակակիրների քանակը երկրում համաճարակի բռնկումից ի վեր 746 է։
Ընդհանուր առմամբ, ապաքինվել է 576 մարդ, 12 պացիենտ մահացել է։ Կարանտինում 2966 մարդ կա, իսկ ստացիոնարում՝ 250։
Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակի առաջին դեպքը գրանցվել է փետրվարի 26-ին։ Համաճարակի պատճառով երկրում գործող արտակարգ դրության ռեժիմն ու պարետային ժամը մայիսի 22-ից չեղարկվել են, սակայն որոշ սահմանափակումներ դեռ գործում են։

Georgia will prohibit the use of air conditioners in vehicles, shops and in closed spaces, said Paata Imnadze, the deputy head of the country's National Center for Disease Control.
According to him, domestic air conditioners, which are most common in Georgia, contain a high risk. He explained that the use of air conditioners that do not take in outside air will be prohibited.
Georgia on Friday, May 29 reported eight new coronavirus infections, bringing the number of active cases to 158.
The country has announced 746 Covid-19 cases, including 12 deaths, since the beginning of the outbreak.
According to fresh figures from Georgia's health authorities, A total of 2966 individuals are under quarantine, while 250 others are watched by doctors.