Մայիսի 30-ի դրությամբ Ռուսաստանում կորոնավիրուսով վարակի 8952 նոր դեպք է գրանցվել երկրի 83 շրջանում, հայտնում է օպերատիվ շտաբը։ Վարակակիրների ընդհանուր քանակը հասել է 396,575-ի։
Նոր պացիենտների 42%-ի մոտ ախտանիշներ չեն եղել և վարակը հայտնաբերվել է միայն թեստավորման արդյունքում, գրում է «Վեդոմոստին»։
ՌԴ-ում կորոնավիրուսից ընդհանուր առմամբ մահացել է 4555 մարդ՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 181-ով։ Մահվան դեպքերի մեծ մասը Մոսկվայում է գրանցվել՝ 78, որը ռեկորդային ցուցանիշ է։
Մոսկվայում ինքնամեկուսացման ռեժիմը երկարացվել է մինչև հունիսի 14-ը։
Մեկ օրում ապաքինվել է 8212 մարդ, ընդհանուր առմամբ առողջացել է 167,469 մարդ։
Ըստ ամերիկյան Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալների, աշխարհում կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 5․9 մլն։ Ավելի քան 365,000 մարդ մահացել է։ ՌԴ-ն 3-րդն է աշխարհում վարակակիրների թվով։ Առաջին տեղում ԱՄՆ-ն ՝ 1․7 մլն վարակակիրներով, երկրորդը Բրազիլիան է, որտեղ 465,000 հիվանդ կա։

30 Май 2020 - 11:08 AMT
За сутки в России выявлено 8952 заболевших новой коронавирусной инфекцией в 83 регионах страны, сообщил оперативный штаб. Общее число инфицированных выросло до 396,575 человек. При этом почти у 42% новых пациентов вирус протекал бессимптомно и был выявлен только в результате тестирования.
Количество умерших от коронавируса в России выросло до 4555, за сутки скончался еще 181 человек. Больше всего пациентов умерло в Москве – 78, это рекордный суточный показатель для столицы. В Москве до 14 июня продлен режим самоизоляции, пишут «Ведомости».
Выздоровели за последние сутки 8212 человек, переболевших коронавирусом. Всего в стране вылечились 167,469 пациентов.
Во всем мире, по данным Университета Джонса Хопкинса, выявлено более 5.9 млн заболевших коронавирусом. Свыше 365,000 человек умерли. Россия с учетом новых больных занимает третье место в мире по заболеваемости коронавирусом. На первом месте ‒ США, где количество инфицированных уже превысило 1.7 млн. На втором месте ‒ Бразилия, где коронавирусом заболели более 465,000 человек.