2020թ․ հունիսի 1-ից սովորական անձնագրեր կրող Իրանի քաղաքացիներն իրավունք ունեն առանց արտոնագրերի ձևակերպման մուտք գործել Հայաստան:
2020թ․ մայիսի 31-ին ավարտվել է 2016թ. հունիսի 5-ին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության Կառավարության միջև քաղաքացիների առանց մուտքի արտոնագրի այցելությունների մասին» փոխըմբռնման հուշագրի ժամանակավոր կասեցման ժամկետը։
ՀՀ-ում արտակարգ դրության ռեժիմը սահմանված է մինչև 2020թ․ հունիսի 13-ը, հետևաբար դրանով պայմանավորված անձանց ՀՀ տարածք մուտքի և ելքի սահմանափակումները կպահպանվեն մինչև արտակարգ դրության ռեժիմի ավարտը, տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն։
ԱԳՆ-ն հորդորում է ՀՀ քաղաքացիներին Իրան այցելություն ծրագրել միայն խիստ անհետաձգելի դեպքերում:
Հունիսի 1-ի դրությամբ Իրանում կորոնավիրուսով վարակի կտրուկ աճ է գրանցվել՝ 2979 նոր դեպք է հաստատվել։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի առողջապահության նախարարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Կիանուշ Ջահանպուրը։
Իրանում կորոնավիրուսով վարակի ընդհանուր առմամբ 154,445 դեպք է գրանցվել։ Ապաքինվել է 121,004 մարդ, մահացել է 8 878-ը։

С 1 июня граждане Ирана, имеющие обычные паспорта, имеют право на въезд в Армению без оформления въездных виз.
Срок временного приостановления Меморандума о взаимопонимании между правительствами Армении и Ирана о визитах граждан двух стран без въездных виз истек 31 мая, сообщает пресс-служба МИД РА.
Согласно подписанному 5 июня 2016 года армяно-иранскому меморандуму об отмене въездных виз, граждане Армении и Ирана могут въезжать, проезжать транзитом и находиться без въездных виз на территории другой стороны сроком до 90 дней в 180-дневный период. Действие меморандума было временно 9 марта 2020 в связи с ситуацией с распространением коронавируса.
В МИД РА напомнили, что режим чрезвычайного положения действует в Армении до 13 июня, и обусловленные этим ограничения на въезд и выезд сохранятся до конца этого срока. Министерство призывает граждан Армении планировать визиты в Иран исключительно в случае крайней необходимости.
В то же время, Иран вновь зафиксировал скачок заболеваемости коронавирусом – почти 3000 новых случаев. Общее число достигло 154,445. Выздоровели 121,004 человека.