Հայաստանը, Հունաստանը և Կիպրոսը քվեարկություն են պահանջել Թուրքիայի թեկնածուին ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի նստաշրջանի նախագահ հաստատելու համար, տեղեկացնում է Associated Press-ը:
Դիվանագետները, որոնք չեն ցանկացել, որ իրենց անունները հրապարակվեն, վերոնշյալ 3 երկիրն են նշել։
Թեկնածուն միայն մեկն է՝ Թուրքիայի փորձառու ներկայացուցիչ Վոլքան Բոզքերը։ Նրա անունը նախապես ուղարկվել է ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր երկրներին՝ միաձայն հավանություն ստանալու համար, սակայն որոշ երկրներ քվեարկություն են պահանջել, նշում է պարբերականը։
ՄԱԿ-ի անդամ 193 երկրիրը պետք է ընտրեն Գլխավոր վեհաժողովի 75-րդ նստաշրջանի նախագահին։ Նստաշրջանը մեկնարկելու է 2020-ի սեպտեմբերին։
2019-ին ՀՀ, Հունաստանի և Կիպրոսի ԱԳ նախարարները հայտարարեցին, որ որոշվել է եռակողմ գործընկերություն հաստատել երկրների միջև։ Նախարարները համաձայնել են առավել ընդլայնել իրենց համագործակցությունը միջազգային հարթակներում և ընդգծել աշխարհի՝ որոշումների կայացման կենտրոններում սփյուռքի հիմնախնդիրների շուրջ գործողությունների համակարգման կարևորությունը։

The 193 UN members will on June 17 elect the president of the 75th session of the General Assembly, which begins in September.
There is only one candidate — veteran Turkish diplomat and politician Volkan Bozkir — and his name was initially sent to member states for unanimous approval, but several countries requested a vote. Diplomats identified the three countries as Greece, Cyprus and Armenia, speaking on condition of anonymity because the process was private, The Associated Press reports.
President of the UN General Assembly Tijjani Muhammad-Bande announced Tuesday, June 2 that elections for new members of the UN Security Council and the Economic and Social Council will also be held on June 17.
Instead of meeting in the horseshoe-shaped assembly chamber at UN headquarters overlooking New York’s East River, ambassadors from UN member nations will cast secret ballots during spaced-out time slots.