Մոսկվայում դիմակ կրելու անհրաժեշտությունը կպահպանվի այնքան, քանի դեռ չի սկսվել զանգվածային պատվաստումը։ Դա կարող է լինել հոկտեմբերին կամ ավելի ուշ։ Այդ մասին հայտարարել է Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը։
«Թե որքան ենք դիմակով մնալու, հիմնականում կախված կլինի զանգվածային պատվաստման ժամկետներից։ Ըստ տարբեր գնահատականների՝ հոկտեմբերից մինչև 2021-ի փետրվար ընկած ժամանակահատվածում»,- ասել է Սոբյանինը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա հավելել է, որ ուզում է հավատալ, որ հոկտեմբերին արդեն կունենան պատվաստանյութի առաջին մեծ խմբաքանակները։
«Կարծում եմ, մեկ տարուց լիովին կվերադառնանք նախկին ապրելակերպին»,- ասել է Սոբյանինը։
Հունիսի 4-ի դրությամբ Մոսկվայում կորոնավիրուսով վարակի 1998 նոր դեպք է գրանցվել։ Հունիսի 3-ին ապրիլի 23-ից հետո առաջին անգամ նոր դեպքերի քանակը 2000-ից պակաս է եղել։ Ընդհանուր վարակվել է 189,214 մարդ; Մայրաքաղաքում մեկ օրում դուրս է գրվել 3061 հիվանդ, մահացել է 69 մարդ։ Մոսկվայում ընդհանուր առմամբ վարակից մահացել է 2749 անձ։

Необходимость носить маски в Москве сохранится до тех пор, пока не начнется массовая вакцинация от коронавируса. Это может произойти в октябре или позднее, сообщил мэр столицы РФ Сергей Собянин, пишет ТАСС.
«Сколько нам ходить в масках – во многом будет зависеть от сроков появления массовой вакцины. По разным оценкам – от октября до февраля следующего года. Хочется верить, что в октябре мы получим первые большие партии вакцины», – сказал он.
«Человек очень быстро забывает плохое. Такова его психология, и слава богу. Думаю, через год мы полностью вернемся к прежнему образу жизни», – добавил мэр.
В Москве с 29 марта начал действовать режим самоизоляции из-за ситуации с коронавирусом, в результате чего были закрыты многие магазины, кафе, спортзалы и другие объекты, стали недоступны для прогулок парки. Однако в последнее время власти постепенно стали смягчать ограничения, поскольку эпидемическая ситуация начала улучшаться. Многие объекты сферы услуг и торговли, а также строительства вновь начали работать, но для жителей Москвы в общественных местах стало обязательным ношение масок и перчаток в целях борьбы с распространением инфекции.