Հայաստանում հունիսի 5-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 11,817-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 596-ով: Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը։
Մահվան ևս 8 դեպք է գրանցվել. 7-ը՝ կորոնավիրուսից, 1-ը՝ այլ պատճառով: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 183 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 69։
«Մահվան դեպքերի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ պացիենտները եղել են 72 (տղամարդ), 69 (կին), 78 (տղամարդ), 59 (կին), 72 (տղամարդ), 33 (կին), 61 (կին) տարեկան: Բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ»,- հայտնել են ԱՆ-ից։

The number of confirmed coronavirus cases in Armenia grew by 596 to reach 11,817 on Friday, June 5 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 45 more people have recovered, 7 patients have died from Covid-19, while one other carrying the virus have died of other causes.
65,161 tests have been performed since the beginning of the outbreak in the country, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 3513 people have recovered, 183 have died from the coronavirus in the country, while 69 others carrying the virus have died from other causes.