Ամերիկացի հայտնի ռեփեր Քանյե Ուեսթը նվիրտավություն է կատարել, որով հնարավոր կլինի վճարել ԱՄՆ-ում ոստիկանների կողմից սպանված աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի դստեր ուսման վարձը։
Այդ մասին հայտարարել է ռեփերի պաշտոնական ներկայացուցիչը։ Նվիրատվության ընդհանուր գումարը $2 մլն է, որի մի մասով կվճարվի 6-ամյա Ջաննա Ֆլոյդի քոլեջի ուսման վարձին։ Միջոցների մի մասը փոխանցվել է սպիտակամորթ ամերիկացիների և ոստիկանների մյուս սևամորթ զոհերի՝ Ահմադ Արբերիի և Բրեոննա Թրեյլերի հետ շաղկապված բարեգործական հիմնադրամներին, գրում է ՌԲԿ-ն։
Ֆլոյդի մահը, որին սպանել են մայիսի 25-ին, զանգվածային բողոքի ցույցերի և անկարգությունների ալիք է բարձրացրել ԱՄՆ-ում։
Միջոցների մի մասն էլ կփոխանցվի Ուեսթի հայրենի Չիկագո քաղաքում բռնության զոհերին օգնող բարեգործական հիմնադրամներին, ինչպես նաև կուղղվի աֆրոամերիկացիների բիզնեսի աջակցությանը։
Ֆլոյդը մահացել է մայիսի 25-ին, երբ սպիտակամորթ ամերիկացի ոստիկանը գրեթե 10 րոպե խեղդել է նրան ծնկով՝ բերման ենթարկելիս։ 46-ամյա տղամարդը օգնության է կանչել մինչև գիտակցությունը կորցնելը։ Ոստիկանը ձերբակալվել է, նրան անզգուշությամբ սպանության մեղադրանք է առաջադրվել։
Մինեապոլիսում և այլ քաղաքներում սկսված ցույցերը վերաճել են անկարգությունների և ոստիկանության հետ բախումների։ Ոստիկանության 114 աշխատակից է տուժել։ ԱՄՆ բազմաթիվ քաղաքներում պարետային ժամ է սահմանվել և գործի է դրվել Ազգային գվարդիան։
Հունիսին 4-ին Մինեապոլիսում վերջին հրաժեշտն են տվել Ֆլոյդին։ Արարողության ժամանակ սևամորթների իրավունքների պաշտպանությամբ հայտնի քրոզիչ Ալֆրեդ Շարփթոնը մեղադրել է նախագահ Դոնալդ Թրամփին Ֆլոյդի մահը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու մեջ։

Американский рэп-исполнитель и муж актрисы и фотомодели Ким Кардашьян Канье Уэст сделал пожертвование, которое позволит оплатить обучение в колледже для дочери Джорджа Флойда, чья гибель 25 мая вызвала массовые протесты и беспорядки в США. Об этом сообщил официальный представитель рэпера.
Общая сумма пожертвований составила $2 млн. Часть из них пойдет на оплату колледжа шестилетней Джанны Флойд. Остальные средства перечислены в благотворительные фонды, связанные с Ахмадом Арбери и Бреонной Тэйлор – другими темнокожими жертвами насилия со стороны белых американцев и полиции, пишет РБК.
Также деньги пойдут в благотворительные фонды, помогающие жертвам насилия, в родном для Уэста Чикаго (штат Иллинойс), а также на поддержку местного бизнеса, основанного афроамериканцами.
Афроамериканец Джордж Флойд умер в больнице Миннеаполиса (штат Миннесота) 25 мая. Перед этим его задержала полиция по подозрению в использовании фальшивых купюр. При задержании один из полицейских надавил ему коленом на горло.
После этого сначала в Миннесоте, а затем и по всем Соединенным Штатам начались акции протеста и массовые беспорядки с грабежами. Согласно последним данным, в результате столкновений протестующих с полицией пострадали 114 сотрудников правоохранительных органов.
4 июня в Миннеаполисе прошла церемония прощания с Флойдом. Во время нее известный в США борец за права темнокожих проповедник Альфред Шарптон обвинил президента Дональда Трампа в использовании смерти Флойда в политических целях.