Հայաստանում այս պահին կորոնավիրուսային հիվանդությունը պարզելու համար անհրաժեշտ նմուշառման փայտիկների սղություն կա: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է առողջապահության նախարարության խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը՝ հավելելով, որ սղություն կա ամբողջ աշխարհում։
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգայի կենտրոնը հունիսի 4-ին ձեռք է բերել 4600 փայտիկ` 2300 նմուշի համար (մեկ նմուշին օգտագործվում է 2 փայտիկ):
«Առողջության առաջնային պահպանման օղակին, մասնավորապեսё Երևանի թիվ 17 պոլիկլինիկային է բաշխվել 600 փայտիկ` 300 նմուշի համար:
Առաջիկա օրերին սպասվում է փայտիկների մեծ խմբաքանակ, որը կբաշխվի նմուշառում իրականացնող հաստատություններին»,- ասվում է գրառման մեջ:
Հունիսի 5-ի դրությամբ ընդհանուր առմամբ, թեստավորվել է 65,161 անձ։
Հայաստանում հունիսի 5-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 11,817-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 596-ով: Մահվան ևս 8 դեպք է գրանցվել. 7-ը՝ կորոնավիրուսից, 1-ը՝ այլ պատճառով: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 183 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 69։ Առողջացածների ընդհանուր թիվը 3513 է։Փաստացի բուժվողները 8052 -ն են։

5 Июнь 2020 - 14:53 AMT
В Армении в настоящее время не хватает палочек для забора анализов в целях выявления коронавирусной болезни. Об этом сообщила на своей странице в Facebook пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Алина Никогосян.
По ее словам, 4 июня Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний приобрел 4600 палочек для проведения 2300 тестов (по 2 палочки используются на образец).
«600 палочек для проведения 300 тестов были розданы в первичные звенья здравоохранения, в частности, в Ереванскую поликлинику № 17», – написала Никогосян.
Она отметила, что в ближайшие дни ожидается импорт большой партии палочек, которые будут распределены в соответствующие учреждения.
В Армении к 5 июня число случаев коронавируса достигло 11,817, из которых активных кейсов – 8052. Общее число выздоровевших составляет 3513. От последствий вируса за сутки умерло 183 человека, еще 69 – от других заболеваний.