HBO Max սթրիմինգային հարթակը ժամանակավորապես հանել է բաց հասանելիությունից «Քամուց քշվածները» ֆիլմը։
Հարթակի ներկայացուցիչը նշել է, որ այդ որոշումը կայացվել է ֆիլմում առկա «որոշ ռասայական և էթնիկ նախապաշարումների պատճառով, որոնք, ցավոք, տարածված երևույթ են եղել ամերիկյան հասարակության շրջանում» 1939-ին, երբ ֆիլմը նկարահանվել է, գրում է «Վեդոմոստին»՝ The Hollywood Reporter-ին հղումով։
HBO-ն խոստացել է, որ ավելի ուշ ֆիլմը կվերադարձվի հարթակ, սակայն «պատմական բովանդակության քննարկման և այդ պատկերների պախարակման» զուգորդությամբ։ Ընկերության ներկայացուցիչը նշել է, որ ֆիլմում փոփոխություններ չեն կատարվի։
Ֆիլմը հարթակից հեռացնելու որոշման վրա ազդել է սցենարիստ Ջոն Ռիդլիի նամակը, որը «Օսկար» է ստացել «12 տարվա ստրկություն» ֆիլմի սցենարի համար։ Նա քննադատել է «Քամուց քշվածները» ֆիլմը և կոչ արել HBO Max-ին հեռացնել ֆիլմը հասանելի կոնտենտից, քանի որ այն «հավերժացնում է այլ գույնի մաշկով մարդկանց ամենացավոտ կարծրատիպերը»։
ԱՄՆ-ում մայիսի վերջից շարունակվում են բողոքի ցույցերն ու համազգային ակցիաները ռասիզմի և ոստիկանության դաժան գործողությունների դեմ։ Այդ ֆոնին Paramount Network հեռուստաալիքը հրաժարվել է «Ոստիկանները» (Cops) սերիալի ցուցադրությունից։ Բացի այդ, տարբեր ազգությունների մասին կատակների պատճառով BBC-ն հեռացրել է իր տեսածառայություններից Little Britain կատակերգական շոուն, որը նկարահանվել է դեռևս 2003-ին։

10 Июнь 2020 - 12:55 AMT
Представитель платформы рассказал, что такое решение принято из-за трансляции в фильме «некоторых этических и расовых предрассудков, которые, к сожалению, были распространенным явлением в американском обществе» в 1939 году, когда картина была снята, пишут «Ведомости» со ссылкой на The Hollywood Reporter.
В HBO пообещали, что позже вернут фильм на платформу, но «вместе с обсуждением его исторического контекста и порицанием тех самых изображений». Представитель компании отметил, что в фильме не будет изменений.
На решение убрать фильм с платформы повлияло письмо сценариста Джона Ридли, получившего «Оскар» за сценарий к фильму «12 лет рабства». Он раскритиковал «Унесенные ветром» и призвал HBO Max убрать картину из доступа, поскольку она «увековечивает некоторые самые болезненные стереотипы цветных людей».
В США с конца мая продолжаются общенациональные акции протеста против расизма и жестоких действий полиции. На их фоне телеканал Paramount Network отказался показывать сериал «Полицейские» (Cops). Кроме того, из-за шуток о разных национальностях BBC убрал со своих видеосервисов комедийное шоу Little Britain, вышедшее еще в 2003 году.