ՌԴ Ռոսպոտրեբնադզորը 2020-ին լրացուցիչ միջոցներ կտրամադրի ՀՀ-ին՝ կորոնավիրուսի լաբորատոր ախտորոշման համար։ Այդ մասին ասել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը որպես եղբայրական, ԵԱՏՄ անդամ երկրներ սերտորեն գործակցում են հակահամաճարակային միջոցառումների հարցում արտակարգ դրության առաջին իսկ օրերից:
«Երկու երկրի ղեկավարները, առողջապահության ղեկավարները և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ անընդհատ կապի մեջ են», – ասել է դեսպանը, գրում է Aysor.am-ը։
Կոպիրկինն ընդգծել է՝ համաճարակի դեմ պայքարի վաղ փուլերից Ռոսպոտրեբնադզորը հայ գործընկերներին է հանձնել կորոնավիրուսի ախտորոշման 1500 թեստ: Դեսպանի խոսքով՝ համավարակի դեմ պայքարում նշանակալի դեր ունի ապրիլի 7-ից ՀՀ-ում գտնվող շարժական ախտորոշիչ լաբորատորիան։
«Ուզում եմ ընդգծել, որ նման կոմպլեքս բացի Հայաստանից, արտերկրում ունեն միայն Սերբիան և Իտալիան։ Այստեղ աշխատանքի ժամանակ ՌԴ մասնագետները 7000 թեստ են անցկացրել», – ասել է նա։
Ավելի վաղ ՌԴ Ռոսպոտրեբնադզորը վարակի ախտորոշման թեստեր է փոխանցել ԵԱՏՄ և ԱՊՀ երկրներին, այդ թվում՝ Հայաստանին: Թեստերը փոխանցվել են անհատույց: Դրանք մշակել է Ռոսպոտրեբնադզորի «Վեկտոր» գիտահետազոտական կենտրոնը:

«Роспотребнадзор» в 2020 году предоставит дополнительное финансирование Армении для лабораторной диагностики коронавируса. Об этом заявил 11 июня на пресс-конференции посол РФ в РА Сергей Копыркин.
По его словам, Россия и Армения, как братские страны, государства-члены ЕАЭС, тесно сотрудничают в вопросе противоэпидемиологических мероприятий с первого дня режима чрезвычайного положения, пишет Aysor.am.
«Руководители двух стран, министры здравоохранения и другие высокопоставленные должностные лица находятся на постоянной связи», – сказал он.
Посол РФ отметил, что на начальном этапе борьбы с коронавирусом «Роспотребнадзор» передал армянским коллегам 1500 тестов.
«Значительную роль в борьбе с коронавирусом сыграла передвижная лаборатория, которая с 7 апреля находится в Армении. За все время работы российскими специалистами проведено семь тысяч тестов», – сказал Копыркин.