Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը, ներկայացնելով կորոնավիրուսով հիվանդների վիճակը, հայտարարել է, որ Հայաստանոմ թոքերի օդափոխման սարքին միացված հիվանդների մահացությունը հասնում է 90%-ի։
«Ծայրահեղ ծանր դեպքերի պարագայում մահացությունը հասնում է 70%-ի, ծանրների՝ ավելի փոքր ցուցանիշ է»,- ասել է նա, գրում է «Նովոստի Արմենիան»։
Ավելի վաղ առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը տեղեկացրել էր, որ հունիսի 12-ի առավոտվա դրությամբ 23 հոգի միացված է արհեստական շնչառության սարքի:
Նախարարը տեղեկացրել է նաև, որ հունիսի 11-ի դրությամբ ծայրահեղ ծանր վիճակում մոտ 100 հիվանդ կա, իսկ ծանր՝ մոտ 420։ Նա հավելել է, որ այդ թիվը վերջին օրերին չի նվազում և պահպանվում է 500-ի շեմում։
Թորոսյանը նաև ասել է, որ հոսպիտալացման սպասող քաղաքացիների թվում չկան ծայրահեղ ծանր և ծանր դեպքեր, իսկ վերակենդանացման բաժանմունքներում դեռևս կան ազատ տեղեր։
ՀՀ-ում կորոնավիրոսուվ վարակված մոտ 7000 պացիենտ տնային հսկողության տակ է, մոտ 1800-ը հիվանդանոցային բուժում է ստանում։ Ընդհանուր առմամբ, համաճարակի սկզբից երկրում հաստատվել է 15,281 դեպք, կա 5639 առողջացած, 258 մահացած կորոնավիրուսից ու կորոնավիրուսով 86 հիվանդ՝ մահացած այլ պատճառներով։

12 Июнь 2020 - 11:11 AMT
В Армении смертность пациентов с коронавирусом, подключенных к аппаратам искусственной вентиляции легких, достигает 90%. Об этом заявил 12 июня министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
«Среди крайне тяжелых случаев смертность у нас достигает 70%, среди тяжелых – уровень ниже», – сказал Торосян, пишет «Новости-Армения».
Министр сообщил, что, по состоянию на 11 июня число граждан, находящихся в крайне тяжелом состоянии, составляет приблизительно 100 человек, а в тяжелом – порядка 420.
«Эта цифра в последние дни не снижается и держится в пределах 500 человек», – сказал он.
Он также отметил, что среди граждан, ожидающих госпитализации, нет крайне тяжелых и тяжелых случаев, а в реанимационных отделениях есть еще свободные места.
В Армении к 12 июня выявлен 15,281 случай коронавируса, из которых активных кейсов – 9298. От последствий вируса умерли 258 человек, еще 88 – от других заболеваний. Общее число выздоровевших составляет 5639.