Քաղաքական որոշում է կայացվել, որ երեքշաբթի գլխավոր դատախազը մտնի ԱԺ՝ Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու եւ որպես մեղադրյալ ներգրավելու միջնորդությամբ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Ազգային ժողովի ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
«ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դեռ շանս ունի չկատարելու քաղաքական պատվեր։!No Pasarán»,-ասվում է գրառման մեջ։
ՀՀ սահմանադրության համաձայն՝ ԱԺ պատգամավորը կարող է ձերբակալվել Ազգային ժողովի համաձայնությամբ (նման համաձայնություն առկա չէ), կամ հանցագործության կատարման պահին (նման փաստական հիմք առկա չէ)։ Ըստ փաստաբանների՝ Ծառուկյանի ձերբակալման իրավական հիմքերը բացակայում են։

Член партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила, что «принято политическое решение», в рамках которого генпрокурор Армении 16 июня в Национальном собрании РА должен выступить с ходатайством о лишении лидера фракции «Процветающая Армения» Гагика Царукяна депутатской неприкосновенности и привлечении к делу в качестве обвиняемого.
По словам Зограбян, у генерального прокурора Армении Артура Давтяна «еще есть шанс не выполнять политический заказ».
14 июня стало известно о трех уголовных делах, фигурантом которых стал Гагик Царукян. Дела касаются незаконной деятельности в сфере игорного бизнеса, случаев раздачи взятки во время парламентских выборов 2017 года и незаконном присвоении земельных участков. В доме Царукяна провели обыск, после чего был проведен 9-часовой допрос с его участием в Службе национальной безопасности. Сам Царукян считает, что он стал жертвой политических преследований.