Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ զանգվածային հակահամաճարակային շարժումը դանդաղ արդյունք է տալիս:
«Չնայած մեծ բացարձակ թվերին, վերջին 10 օրերի համաճարակաբանական միտումները ավելի դրական են, քան կանխատեսված էր: Աճի տեմպի նվազման նման միտումների պատճառը կարող է լինել միայն մեր վարքագիծը, հակահամաճարակային պարզ կանոնների պահպանումը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Թորոսյանը կցել է գրաֆիկը, որից երևում է իրական պատկերի ու կանխատեսումների տարբերությունը։
Նախարարը շեշտել է, որ իրավիճակը, սակայն, մնում է շատ լարված և բոլորը պետք է հավելյալ ու երկարատև ջանք գործադրեն այն բարելավելու համար:
Թորոսյանը կրկին հորդորել է ամենուր բժշկական դիմակ կրել, հաճախ լվանալ կամ ախտահանել ձեռքերը, պահպանենք 1.5-2 մետր հեռավորություն։
Հայաստանում հունիսի 17-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 18,033-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 544-ով: Մահվան ևս 12 դեպք է գրանցվել, որոնցից 9-ը՝ կորոնավիրուսից, 3-ը՝ այլ պատճառով: Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսից մահվան 302 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 99։

Health Minister Arsen Torosyan has said that the mass anti-epidemic movement in Armenia is slowly bearing fruit.
“Despite the rising absolute figures, the epidemiological trends of the last 10 days are more positive than expected,” the Health Minister said on Facebook.
“The only reason for such a slow-down trend can only be our behavior and the adherence to simple anti-epidemic rules.”
Torosyan shared an infographic showing the actual figures and the predicted ones:
The Health Minister stressed, however, that the situation remains very tense, and everyone must make extra and long-term efforts to improve it.
The number of confirmed coronavirus cases in Armenia grew by 544 to reach 18,033 on Wednesday, June 17 morning. So far, 6,814 people have recovered, 302 have died from the coronavirus in the country, while 99 others carrying the virus have died from other causes.